Savcı, Yeşil’in peşinde!

16 Aralık 2011 Cuma 10:35

Faili meçhul cinayetleri soruşturan Özel Yetkili Diyarbakır Savcısı, Eymür’ün açıklamaları üzerine MİT’ten, Yeşil’in sorgu kasetlerini istedi.

Savcı, Yeşil'in peşinde!

1990-1997 yılları arasında yaşanan faili meçhul cinayetleri soruşturan Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Osman Coşkun, “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın MİT’e verdiği iddia edilen ifadelerin peşine düştü. Mehmet Eymür’ün “MİT Yeşil’i sorguladı” ifadelerinden hareket eden Coşkun, MİT’e başvurarak bu ifadeleri istedi. Coşkun MGK’ya ise Kürt işadamlarının “ölüm listesini” soracak.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nce, bazı faili meçhul cinayetlere ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür’ün verdiği ifadeler Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nı harekete geçirdi. Eymür, ifadesinde “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın MİT ve JİTEM’e çalıştığını belirterek faaliyetlerini anlatmıştı.

Yeşil’in sorgu kasetleri istendi

Yıldırım’ın bir çok faili meçhul olayda isminin geçtiğini duyduğunu ifade eden Eymür, şunları anlatmıştı: “Bu şahıs 1995 yılına kadar JİTEM ile birlikte çalışmış, ancak kontrol edilemeyince ve sıkıntılar yaratınca bölgedeki komutan tarafından Güneydoğu’dan çıkarılmış ve Ankara’ya taşınmış. Bir ara, bir olaya karıştığından Ankara Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar’ın talimatıyla gözaltına alındı.”

Yeşil’in özellikle Lazem Esmaeli ve Asger Simitko isimli uyuşturucu kaçakçısı iki İranlının öldürülmesi olayıyla ilgili emniyetin ardından MİT tarafından da sorgulandığını belirten Eymür, sorgu kayıtlarının MİT Başkanlığı’nda olduğunu söylemişti. Bu ifadelerin ardından bölgedeki faili meçhul cinayetleri soruşturan Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Osman Coşkun, MİT Başkanlığı’na yazı yazarak Yeşil’in sorgu kayıtları ve ifadelerini istedi.

MGK’dan ölüm listesi sorulacak

Savcılığın ayrıca Eymür’ün ifadesinde iddia ettiği Kürt işadamlarının isimlerinin yer aldığı “40 kişilik ölüm listesi”ni de MGK’ya soracağı öğrenildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Coşkun, bölgedeki faili meçhul cinayetlerle ilgili bağlantılı olabileceği düşünülen bilgi, belge ve ifadeleri de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan isteyecek. (Taraf)

Yorum Gönder