'Şemdinli'de ne olduğunu biliyorum ama söylemem!'

01 Ağustos 2012 Çarşamba 22:00

Deniz Zeyrek Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu'nun verdiği iftar yemeğinde Suriye, Şemdinli ve PYD için verdiği mesajları paylaştı.

'Şemdinli'de ne olduğunu biliyorum ama söylemem!'

CNN Türk ekranında 360 Derece'yi hazırlayan Şirin Payzın, canlı yayında Radikal gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek'i konuk etti. Suriye odaklı gündemi yorumlayan Deniz Zeyrek Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu'nun verdiği iftar yemeğindeki mesajları paylaştı.

Türk dışişleri politikasının Suriye ve Suriye Kürtlerine yaklaşımını değerlendiren Deniz Zeyrek, Ahmet Davutoğlu'nun konuya yaklaşımını özetledi. Hükümetin, ilk etapta verdiği sert tepkinin yumuşadığını kaydeden Zeyrek, Barzani'den beklentilerin ne olduğunu da anlattı.


Şirin Payzın ile 360° programının 31.07.2012 tarihli bölümüne Radikal gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek konuk oldu.

"Ahmet Davutoğlu, Esat sonrası Suriye'de demokratik bir meclis ve yönetim oluşursa buradan çıkacak kararları red etmeyiz diyor. Yani Kürtler kendi tercihleriyle özerklik ilanı yaparsa kabül etmeyiz ama Suriye'deki diğer unsurların ortak bir kararı olarak böyle bir durum oluşursa saygılı davranırız diyor özetle."

MUHALEFET KÜRTLERİN TALEPLERİNİ RED EDİNCE ESAD FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRDİ

"Suriye'deki muhalafet ile Kürtler arasında fikir ayrılıkları var. Kürtlerin kendi kimliklerinin tanınması yönündeki talepleri muhalefette kabül görmemişti. Esad da bu durumu görüp Kürtlere alan açmış ve muhalefeti ikiye bölmüştü. Bu süreçte Kürt bölgesindeki boşluğu iyi değerlendiren PYD de hızla örgütlendi ve güç topladı. Zaten daha sonra Erbil'de Barzani liderliğindeki bir toplantıyla bütün Kürt örgütleri PYD dahil ortak hareket etme kararı aldılar."

AHMET DAVUTOĞLU, BARZANİ'YE PYD İÇİN NE DİYECEK?

"Benim gördüğüm kadarıyla Ankara'nın hatta Davutoğlu'nun daha önce PYD ile bir diyaloğu olmuş. PYD'nin etrafındaki bazı Kürt liderlerin de Ankara ile teması olmuş. Yani Ankara'nın orayı tümüyle PYD'ye teslim etmek gibi durumu yok. Ben Barzani ile kırıp dökme yönünde bir ilişki kurulmayacağını düşünüyorum. Barzani'ye kırıp dökmeden mesaj verilecek. Suriye'deki Kürtlerle Barzani gibi Türkiye ile diyalog kurabilen, yaşam standartlarını yükseltme hayali kurabilen gruplara dönüştürme çabası verilecek. Barzani'ye 'Bunlar PKK'lıdır bunları cesaretlendirmeyin' gibi bir mesaj verileceğini düşünmüyorum. Bence Özal'ın 90'lı yıllardaki bakışıyla bölgeye yaklaşım gösterilecek kanaatindeyim."

DAVUTOĞLU: ŞEMDİNLİ'DE NE OLDUĞUNU BİLİYORUM AMA SÖYLEMEM!

Deniz Zeyrek, Şirin Payzın'ın sorusu izerine Şemdinli'deki şiddetli çatışmalar ve gündemdeki iddialar için Ahmet Davutoğlu'nun ne söylediğini aktardı. Zeyrek, Davutoğlu'nun "biliyorum ama söylemem" diyerek Şemdinli'deki sürecin kamuoyu ile paylaşılamayacağını dediğini anlattı.

"Biz bunu net sorduk ama 'biliyorum fakat anlatamam' dedi. Devletin üst düzeyinin iyi takip ettiği ama kamuoyu ile paylaşmadığını söyledi. Gerçekten bir kalkışma ve yoğun nüfuslu bir yeri ele geçirip Türk ordusunu savaşa çekmeyi amaçlıyor PKK. Çünkü böylece bir Halep manzarası yaratacak ve Sur,ye benzeri bir durum oluşturacak. Orada alan hakimeyeti için PKK'nın direnişi ve TSK'nın operasyonu sözkonusu. Bir şehir merkezi ele geçirme çabasını bu operasyonlar boşa çıkartıyor."  (Gazeteciler)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

roni 6 yıl önce yorumlandı

su türk devletinin akil almaz mantik yürütme deki acemiligi bunlarin basini belaya sokacak.neymis pkk bu savas durumunu sözüm ona devleti bir karisikligin icine cekmek icin yapiyormus,,,,senelerdir verilen firsatlari heba eden barisi hemen yani basimizda iken elinin tersiyle itip.bütün bölge halikini görmezlikten gelen bütün baris kardeslik cigliklarini halkin bogazina tikan .yetmezmis gibi halki bonbalayip üstüne özürü bile cok gören bu akp.bubun olacaklarinin hesabaini yapamadimi evet yapamaz cümkü bular kürt kelimesini duydumu kulaklai tavana variyorda ondan..13 gündür bir savas durumu var semdillide devlet insiyatifi kaybetmis delli dana gibi ortada..bakanida basbakanida sasirmis ama nafile cümkü samimiyetin olmadigi yerde cözüm olmaz.bu akp kendi icindeki akil adamlarini onarmadigi sürece bunlarin burnu b.... cikmaz. davutoglu biliyormus ta söyleyemiyormus bekleyelim görelim.

0 Kişi beğendi.