Şeyh Saîd Efendi ve arkadaşları Dortmund’da anıldı

10 Haziran 2014 Salı 23:38

Şêyh Saîd Efendi ve arkadaşları idam edilişinin 89’ncu yıl dönümünde anıldı. Almanya’nın Dortmund kentinde düzenlenen etkinlikte yapılan konuşmalarda Şêyh Saîd Efendi’nin mücadelesi anlatıldı.

Şeyh Saîd Efendi ve arkadaşları Dortmund'da anıldı
 Şêx Saîd Efendi ve arkadaşları Almanya’nın Dortmund kentinde yapılan bir etkinlik ile anıldı. Federasyona Cîvaka Îslamiya Kurdistan (Kürdistan İslami Topluluk Federasyonu-FCÎK) tarafından organize edilen anma etkinliği, Mega Star düğün salonunda gerçekleşti.

Etkinliğin yapıldığı salona, Şêx Saîd, Seyîd Rıza, Mele Mustafa Barzanî, Qazî Mihamed, Xalid Cîbran, Ehmedê Xanî, Şêx Maşuk Xaznevi posterleri ve Rojava’ya destek mesajı içeren pankartlar asıldı.

Anmaya, FCÎK Başkanı Mele Muhittin Kurtay, Siirt eski Belediye Başkanı Selim Sadak, Erzurum Tekman Belediye Başkanı Ali Said Fırat, Şêx Murşit Xeznevî , Nizamettin Toğuç’un da aralarında olduğu 200 kişi katıldı.

ŞÊX SAÎD ZALİMLERE KARŞI MÜCADELE ETTİ

Burada bir konuşma yapan FCÎK başkanı Mele Muhittin Kurtay, Şêx Saîd’in, zalimlere karşı isyan ettiğini belirtti. Baskı sisteminin Şêx Saîd ve arkadaşları şahsında Kürt halkını imha etmeye çalıştığına da dikkat çeken Kurtay “Bu bir katliam ve soykırımdır. Böylece Kürt halkını tarihten silmeye çalışmışlardır” dedi.

Özgürlük mücadelesinin Kürtlerin yok edilemeyeceğini gösterdiğini de söyleyen Kurtay’dan sonra Erzurum’un Tekman ilçesi Belediye Başkanı Ali Said Fırat bir konuşma yaptı.

Siirt eski Belediye Başkanı Selim Sadak'da, Şêx Saîd, Seyid Rıza, Qazî Muhamed, Mele Mustafa Barzanî’nin mücadelesinin günümüzde de devam ettiğini belirtti.

Şêx Murşit Xeznevî de Şêx Saîd’in Kürt toplumu içerisinde yeterince anlaşılmadığını belirterek, “Maalesef Kürtler, Kürt önderlerini yeterince anlamıyor” dedi.

Yapılan konuşmaların ardında etkinlikte sanatçı Cevadê Mervanî de sahne alırken, gençler de ilahiler okudu.

Yorum Gönder