Şeyh Said Ailesi Dernekleşiyor

16 Ağustos 2014 Cumartesi 17:29

Şeyh Said ailesi ve torunları, Erzurum Hınıs Kolhisar köyünde bir araya gelerek dernek kurma kararı aldılar.

Şeyh Said Ailesi Dernekleşiyor
   Şeyh Said'in yaşayan oğlu Şeyh Ahmet FIRAT'ın çağrısı üzerine Şeyh Said ailesi ve torunları bir araya gelerek dernekleşme kararı aldı.

   16.08.2014 tarihinde Şeyh Said'in köyü olan Erzurum Hınıs Kolhisar'da bir araya gelen aile bireyleri 7 asil ve 7 yedek üyeden oluşan yönetim kurulunu oluşturdu ve çalışmalarına başladığını belirtti. Aileden oluşan 40 kişilik katılımcı grubun oy birliği ile seçilen M.Kasım FIRAT, M.Sait ÖZSOY, Mücahit DENİZ, Behrun AYGÖREN, Feride FIRAT , Felat ÖZSOY ve Muhammed Tahir AKAR'dan oluşan yönetim kurulu kısa sürede resmi çalışmalarına başlayacaktır denildi.

   Dernek, temel hedef olarak Şeyh Said misyonuna bağlı bir şekilde, Şeyh Said ve dava arkadaşlarının torunları başta olmak üzere tüm sevenlerini içerecek bir vakıf kurmayı benimsedi. Dernek, Şeyh Said ve arkadaşlarının mezar yerinin tesbiti ve talebi başta olmak üzere, Şeyh Said hadisesi'nin araştırılması ve tanıtımı gibi çalışmalarıda gerçekleştirecektir.

   Amed merkezli kurulması düşünülen derneğin gerekirse uygun şehirlerde şubeleri olacağı ve derneğin siyasetler üstü bir tutum geliştireceği vurgulandı.


Hınıs Haber

Yorum Gönder