Şeyh Said Derneği Kuruldu

27 Kasım 2014 Perşembe 12:05

Şeyh Said Efendi’nin ailesi ve yakınlarının kurduğu Şeyh Said Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği resmen onaylandı.

Şeyh Said Derneği Kuruldu
 Şeyh Said Efendi’nin ailesi ve yakınları yaklaşık 2 ay önce, Şeyh Said Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği’nin kuruluş dilekçesini Diyarbakır Valiliği’ne verdi. Valilikten onay alan dernek, Ofis semtindeki Güneş Plaza’ya tabelasını astı.

Rûdaw’a bilgi veren Şeyh Said’in torunu ve Dernek Başkanı M. Kasım Fırat, derneğin birincil hedefinin 1925 yılında idam edilen Şeyh Said ile dava arkadaşlarının mezar yerlerinin bulunması olduğunu söyledi.

Fırat, derneğin diğer bir amacının da Şeyh Said’in ismini taşıyan bir üniversite kurmak olduğunu belirterek, şunları ifade etti:

“Şeyh Said Üniversitesi, O’nun ruhuna ve mezhebine uygun bir üniversite olacak. Üniversitede Kürdistan halklarının tarihi, edebiyatının yanı sıra fen hukuk gibi bölümler de olacak. Ayrıca İslami bilimler de okutulacak.”

M. Kasım Fırat, önümüzdeki dönem, 1925 yılında şehit olanların buluşabileceği bir vakıf kurmayı hedeflediklerini söyledi.
Aslen Elazığ Palulu olan Şeyh Said Efendi, 13 Şubat 1925’te, Palu, Bingöl, Diyarbakır bölgesinde, Kürt ayaklanmasının liderliğini yaptı.

Şeyh Said Efendi ve 46 arkadaşı Diyarbakır’daki Şeyh Said Meydanı’nda (Dağkapı Meydanı) idam edildi.
Ailesinin talebine rağmen resmi arşivler açılmadığı için mezar yerleri tespit edilemiyor.

Şeyh Said ayaklanması Türkiye’deki tarih kitaplarında “Cumhuriyete karşı gerici bir ayaklanma olarak” tanımlanıyor ve asılsız suçlamalar yapılıyor. Şeyh Said ailesi, bu tanımlamaların kaldırılması istiyor.

Diyarbakır’da Şeyh Said’in ismini taşıyan bir de cami bulunuyor.


Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ADEM KIRMACI 4 yıl önce yorumlandı

Her Hınıs sitelerine baktığımda ya arazi kavgaları, ya vefat haberleri, ya tutuklama veya cinayet haberleri ile karşılaşıyorum. Eğitimle , ekonomiyle, kalkınma ve yatırımla alakalı doğru dürüst bir gelişme olmadı haberi yapılmadı çünkü yok. Böyle dernek kurarak insanları bir araya getirmek, kitlesel gücü oluşturmak ve bu gücü pozitif hadiselere yönlendirmek memleket acısından Kürt halkı açısından çok önemli. Birlikte kuvvet doğar. Bugüne kadar kürt milleti ne çektiyse ayrılık gayrılıktan çekti. İnşallah güzel çalışmalara imza atarsınız. Şeyh Said Üniversitesi de olmalı Şeyh Said Hastanesi de. Şeyh said hınıs için önemli bir şahsiyettir. Mutlaka ön plana çıkarılmalı Sadece şeyh Said değil diğer Kürt önderleri de Xalid bege Cibri, Said-e Nursi, Melaye Cizire, Seyid Aliye Fındiqi gibi daha nicee büyük şahsiyetler var Serkeftin ji bo tewera

0 Kişi beğendi.