ŞEYH SAİD DERNEĞİNDEN BASIN AÇIKLAMASI

13 Şubat 2015 Cuma 17:24

Diyarbakır'da Şeyh Said Derneği (Komeleya Şêx Seîd), 13 Şubat 1925’te Bingöl’ün Genç ilçesinde Şeyh Said’in ve dava arkadaşlarının başlattığı direnişin 90. yıldönümünde basın açıklaması düzenledi. İşte basın açıklamasının tam metni ;

ŞEYH SAİD DERNEĞİNDEN BASIN AÇIKLAMASI
 Basına ve Kamuoyuna

Bugün; Kürdistan’ın hak ve özgürlüğü için Kürdistan topraklarında uygulanan zulme, işgale ve inkara karşı kıyam eden Şehid Şeyh Said Efendi ve dava arkadaşlarının 13 Şubat 1925 tarihinde başlatmış oldukları, Darahênê (Genç) merkezli direnişin 90.yıldönümünü hatırlamak ve taleplerimizi dile getirmek için buradayız.

Türkiye Cumhuriyeti, kurucu iradesi olarak Türklüğü baz alarak, Kürdistan’ı hem milli hem de dini değerleriyle topyekun imha ve yok etmeye çalışırken; Şeyh Said Efendi, dava arkadaşları ve Kürdistan’lılar buna rıza göstermediler. Kürdistan’nın milli ve ulusal değerlerine pervasızca saldıran ve birlikte yaşamanın tüm imkânlarını ortadan kaldıran Türkiye Cumhuriyetinin Kürdistan’daki askeri, siyasi ve diğer tüm varlığı, Kürd ve Kürdistan halkının rızası hilafına, maslahatı ve menfaatine uygun olmadan tesis edilmiştir. 
Azadî örgütü liderleri şahsında siyasi ve askeri kadroları esir alınan Kürdistan halkının temel İslami, insani ve milli olan hak, adalet ve özgürlük taleplerinin savunuculuğunu üstlenen Şeyh Said Efendi ve dava arkadaşları, 13 Şubat 1925’te Piran’da (Dicle) fitili tutuşturulan Kürdistan Milli Hareketini başlattılar. 

1925 yılından sonraki Zilan, Agırî, Dersim, Mahabad, Halepçe, Roboski, Şengal ve Kobani gibi onlarca katliam Kürdistan halkının; hak, adalet ve özgürlük talebine inkarcı ve faşist rejimlerce verilen cevaplardır. Bilinmelidir ki bu coğrafyanın kadim bir halkı olan Kürtlerin ve bütün Kürdistanlıların temel hak, özgürlük ve adalet talepleri hiçbir şekilde engellenemez. 49’lar olayı, Sivas kampı komplodur. 71 darbesi sonrası DDKO ve diğer Kürt yapılanmalarına karşı yapılanlar, 12 Eylül ve sonrası Diyarbakır Zindanı ve sonrası yaşananlar, 90’lı yılların tüm baskı ve imha politikarı komplodur. 13 Şubat 1925'te Piran'da başlayıp 15 Şubat 1999 yılında uluslararası boyuta getirilerek günümüzde de devam ettirilen Kürdistanlıların iradesinin kırımı tarihi tam anlamıyla komplolar, provokasyonlar, katliamlar, yıkımlar ve direnişler tarihidir. Şark islahat planları ve günümüze kadar devam eden sıkıyönetim olağanüstü hal yasalarıyla bağlantılı olarak yakılıp yıkılan bir coğrafya ve sürgünlere tabi tutulan binlerce aile bu inkarcı ve tekçi zihniyetin sonuçlarının birer örnekleridir. Günümüzde de devam eden bu ve benzeri tüm komploları lanetliyoruz.

Bu vesile ile; 1925 Direnişinde ki tarihi gerçeklerin açığa çıkarılmasını, katliam ve yıkımlarda rolü olan başta Türkiye devleti olmak üzere sorumluluğu olan bölgesel ve uluslararası güçlerin özür dilemesi, gasp edilmiş tüm hakların iade edilip, maddi ve manevi hakların tazmin edilmesi amacıyla hakikatlerin araştırılacağı bir komisyonun kurulmasını talep ediyoruz.
Yine Şehid Şeyh Said Efendi şahsında diğer dava arkadaşlarının, Şeyh Said Meydanı’nda bulunan mezar yerlerinin ailelerine ve halkımıza teslim edilmesini talep ediyoruz. Onlara vasiyetleri olan bir mezar taşı dikerek; milli, ahlaki ve insani olan vazifemizi yerine getirmek istiyoruz.

Torunları ve haklı davasının takipçileri olan bizler; Şehid Şeyh Said Efendi’nin son sözlerini asla unutmayacağız; "Şu anda fani hayata veda etmek üzereyim. Halkım ve inancım için feda olduğuma pişman değilim. Yeter ki torunlarım düşmanlarıma karşı beni mahcup etmesinler.”

1925 Kürdistan direnişinin 90.yıldönümü vesilesi ile 1925 Direniş şehitleri şahsında; Şeyh Said Efendi ve dava arkadaşları ve özgürlük için hayatlarını feda eden tüm Kürdistan şehitlerini rahmetle ve minnetle anıyor; hatıralarına bağlılığı umut ettikleri onurlu, adil ve özgür Kürdistan’ı gerçekleştirme kararlılığımızı belirtiyoruz.


13 Şubat 2015

Şeyh Said Derneği
Komeleya Şeyh Saîd


Yorum Gönder