Şeyh Said İstanbul'da Anıldı

30 Haziran 2012 Cumartesi 03:57

İstanbul'da 37 İslami STK`nın bir araya gelerek oluşturduğu `Şehid Şeyh Said'i Anma Platformu` tarafından bir etkinlik düzenlendi.

Şeyh Said İstanbul'da Anıldı

Şeyh Said, idamının 87. yıldönümünde İstanbul'da bir etkinlikle anıldı.

Fatih Camisi'nde ikindi namazını kılan gruptakiler, daha sonra cami önünde toplandı. Ellerinde Şeyh Said'in fotoğrafları bulunan gruptakiler, pankart açarak, Kürtçe ve Türkçe sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. 

38564

Kürtçe ve Türkçe Pankartların taşındığı yürüyüş sırasında "Mazlumların Hesabı Sorulacaktır", "Mahkeme Değil Cinayet Şebekesi", "Arşivler Açılsın Hesap Sorulsun", "Jı Boy Zalima Bijî Cehennem", "Riya me Riya Şêx Seîd`e", "Şeyh Saidin Kıyamı Onurumuzdur", "Mazlumların Kanı Zalimleri Boğacak", "Şehid Şeyh Said, Yolun Yolumuzdur", "İslam Dinê me, Azadî Riya me", "Ümmetiz, Kardeşiz, Kazanacağız", "İslam Dinimiz, Özgürlük Yolumuz" şeklinde Kürtçe ve Türkçe sloganlar atıldı.

38565

Burada okunan Kur'an-ı Kerim ve yakılan Kürtçe ağıtın sonrasında konuşan Şeyh Said'in torunu Diyadin Fırat, dedesinin mezar yerinin bir an önce kendilerine gösterilmesini ve idamından önce yazdığı uzun vasiyetin kendilerine teslim edilmesini talep ettiklerini söyledi. 

38566

Grup adına yapılan basın açıklamasında da ''arşivlerin açılması, gerçeklerle yüzleşilmesi, Şeyh Said ve arkadaşlarının cenazelerinin iadesinin sağlanması'' talep edildi. 

Etkinliğe çok sayıda sivil toplum kuruluşu destek verdi.

DESTEKLEYENLER
Akabe
Akdav
Beşemder
Beyan Eğitim
Fatih Akıncılar
Kudüs TV
Mazlumder
Med Zehra Vakfı
Nubihar
Zehra Yayınları

(ilkehaber)

Yorum Gönder