Şeyh Said’in Torunları 90. Direniş Yıldönümünde Açıklama Yaptı

13 Şubat 2015 Cuma 16:37

Diyarbakır'da Şeyh Said Derneği (Komeleya Şêx Seîd), 13 Şubat 1925’te Bingöl’ün Genç ilçesinde Şeyh Said’in ve dava arkadaşlarının başlattığı direnişin 90. yıldönümünde basın açıklaması düzenledi ve mezar yerlerinin açıklanmasını istedi.

Şeyh Said'in Torunları 90. Direniş Yıldönümünde Açıklama Yaptı
Diyarbakır'da Şeyh Said Derneği (Komeleya Şêx Seîd), Şeyh Said isyanının başlamasının 90'ıncı yıldönümü nedeniyle Şeyh Said ve 46 arkadaşının asıldığı daha önce ismi Dağkapı olan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından Şeyh Said olarak değiştirilen meydanda basın açıklaması düzenledi.

Açıklamaya, dernek üyeleri, DTK Daimi Meclisi üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. Açıklamayı, Dernek Başkanı ve Şeyh Said'in torunu Kasım Fırat yaptı. Fırat, 1925 yılından sonra Zilan, Ağirî, Mahabat, Dersim, Halepçe, Roboski, Şengal ve Kobanê gibi onlarca katliamın Kürdistan halkının hak, adalet ve özgürlük talebine inkarcı ve faşist rejimlerce verilen cevaplar olduğunu kaydederek, "Bilinmelidir ki bu coğrafyanın kadim bir halkı olan Kürtlerin ve bütün Kürdistanlıların temel hak, özgürlük ve adalet talepleri hiç bir şekilde engellenemez" dedi. 

Dedesi Şeyh Said'in 
Kürdistan'ın hak ve özgürlüğü ve Kürdistan topraklarında uygulanan zulme, işgale ve inkara karşı kıyam ettiğini dile getiren Fırat, şunları söyledi:

Fırat, 1925 Şeyh Said isyanındaki gerçeklerin açığa çıkarılması, katliam ve yıkımlarda rolü olan başta Türkiye devleti olmak üzere sorumluluğu olan bölgesel ve uluslararası güçlerin özür dilemesi, gasp edilmiş tüm hakların iade edilip, maddi ve manevi hakların tazmin edilmesi amacıyla hakikatlerin araştırılacağı bir komisyonun kurulmasını talep ettiklerini belirtti. Yine Şeyh Said efendi şahsında diğer dava arkadaşlarının, Şeyh Said Meydan'ında bulunan mezar yerlerinin ailelerine ve halkımıza teslim edilmesini talep ediyoruz. Onlara vasiyetleri olan bir mezar taşı dikerek, milli, ahlaki ve insani olan vazifemizi yerine getirmek istiyoruz dedi.

Açıklamadan sonra Kasım Fırat, dedesi Şeyh Said ve arkadaşlarının idam edildikten sonra gömüldükleri yeri göstererek, bu yerin kendilerine verilmesi için mücadele edeceklerini söyledi. Daha sonra anmaya katılanlar, toplu halde Şeyh Said ve isyanda yaşamını yitirenler için dua etti.HINIS HABERYorum Gönder