Seyit Rıza için Köşk'e çıkacaklar

13 Kasım 2011 Pazar 05:14

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün Gül’le görüşmesine Seyit Rıza’nın torunu Rüstem Polat da katılacak.

Seyit Rıza için Köşk'e çıkacaklar
Cezaevinde İ.Sabri Çağlayangil'e ‘Biliyorum, sen Ankara’dan beni asmaya gelmişsin. Gittiğinde Mustafa Kemal’e deki, "Senin yalanlarınla, hilelerinle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ben de senin önünde diz çökmedim ya, bu da sana dert olsun" dediği söylenen ve efsane haline gelmiş Dersim’in simgesi Seyit Rıza Cumhurbaşkanı’nın da gündemine giriyor.
 
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün 15 Kasım 1937'de idam edilen Seyit Rıza ve altı arkadaşının mezarlarının bulunması, Dersim katliamına dair bütün devlet arşivlerinin açıklanması ve Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) harekete geçirilmesi için yaptığı görüşme talebi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından olumlu karşılandı.
 
Edinilen bilgiye göre CHP’li Aygün, geçen hafta Seyit Rıza’nın torunu Rüstem Polat ve Avrupa’daki Dersim Dernekleri Federasyonu’nun yetkilileriyle beraber Gül’e başvurarak görüşme talebinde bulundu. Başvuruda, Dersim katliamının 74. yıldönümü olan 15 Kasım 1937’de idam edilen ve cesedi bilinmeyen bir yere gömülen Seyit Rıza ve altı arkadaşının mezarlarının bulunması, katliama ait bütün devlet arşivlerinin açılması ve DDK’nın harekete geçirilmesi önerileri sıralandı. Gül’ün danışmanları önceki gün Aygün’e ulaşarak, “Olur” dedi. Gül’le görüşmeye Seyit Rıza’nın torunu Rüstem Polat da katılacak. Aygün, görüşmenin gelecek hafta içinde ve muhtemelen katliamın 74. yıldönümü olan 15 Kasım’da gerçekleşebileceğini vurguladı. Aygün, görüşmenin, Dersim konusunun Çankaya’da ele alınması bakımından tarihi önemde olduğunu söyledi.
 
Hüseyin Aygün, 2006 yılında avukat sıfatıyla Elazığ İdare Mahkemesi’nde, ‘Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin 70 yıl sonra artık açıklanması ve cenazelerin ailelere teslim edilmesi’ için dava açmıştı. Elazığ Valiliği aleyhinde görülen davayı mahkeme reddetmişti.
 
Seyit Rıza kimdir?

Dersim’in ruhani lideri Seyit Rıza, Tunceli’nin Lirtik köyünde doğdu. Doğum tarihi 1862 veya 1863 varsayılıyor. Eylül 1937’de hükümet yetkilileriyle görüşmek üzere Erzincan’a davet edilen Seyid Rıza tutuklanıp, 14 günde idama mahkum oldu. 15 Kasım 1937’de, oğlunun da bulunduğu 11 kişiyle idam edildi. 7’sinin mezar yeri bilinmiyor.

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

serbidar 7 yıl önce yorumlandı

Seyyid Rıza için sistem devşirme Tuncelileri muhatap alıyor. Oysaki biz Seyyid Rıza'nın hakiki torunlarıyla sayın cumhurbaşkanının buluşmasını arzu ederdik. Darısı, Şeyh Said ile sistemin efendilerinin birgün gerçek anlamıyla yüzleşmesi için de diyelim...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

yılmaz acar 7 yıl önce yorumlandı

dersim katliamında yok edilen ; onca çocuk, onca kadın, onca mahsun can için üzülmek, geçmişin vahşetiyle ilgili faillere hesap sormak boynumuzun borcudur da, bu seyit rıza denen şahısla ilgili kılını kıpırdatan hainin danişkasıdır bence. hiçbir suça karışmamışsa bile meymenet bozukluğu başlı başına suçtur zaten.baksanıza şu tipe..

0 Kişi beğendi.