Sınıra dayanan göstericilerden İran’çağrı: Kürdleri idam etmeyi bırak

19 Mayıs 2014 Pazartesi 22:15

İran rejimi tarafından 59 Kürt siyasetçi hakkında verilen idam kararı Amed’te kitlesel bir şekilde protesto edildi. Karara tepki gösteren Tuhad-Der Şube Başkanı Ayşe Us, “Kürt evlatları İran cellatlarının elinde can verecek. Bu katliamları durdurmak için, İran Cumhuriyetine çağrıda bulunuyor ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi.

Sınıra dayanan göstericilerden İran'çağrı: Kürdleri idam etmeyi bırak
 İran rejimi tarafından 59 Kürt siyasetçi hakkında verilen idam kararı ve Soma faciası Wan-İran sınırında bulunan Kapıköy Sınır Kapısı’nda düzenlenen kitlesel yürüyüş ve basın açıklamasıyla protesto edildi. Kitle, 3 gün sürecek olan açlık grevine başladı.
 
Amed’te bir araya gelen halk, İran İslam Cumhuriyeti tarafından 59 Kürt siyasetçi hakkında verilen idam kararına dikkat çekmek ve kararın iptali çağrısında bulunmak amacıyla oturma eylemi yaptı. Diyar Tuhad-Der tarafından Koşuyolu Parkında bulunan yaşam anıtı önünde düzenlenen basın açıklamasına Bağlar Belediye Eşbaşkanı Birsen Kaya Akat, Tuhad-Der Başkanı Ayşe Us’un yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Oturma eyleminde ‘İran’da 59 Kürt idam edilecek duydunuz mu? Vicdanlar nerede’, ‘Kürdistan yeke nekın çar parçe’ şeklinde dövizler taşındı.

TUHAD- FED, İran İslam Cumhuriyeti tarafından 59 Kürt siyasetçi hakkında verilen idam kararına dikkat çekmek ve kararın iptali çağrısı yapmak amacıyla İran sınırında sembolik olarak 59 kişi ile 3 gün sürecek açlık grevi eylemi başlattı. Birçok merkezden yüzlerce yurttaşın katıldığı eylemde konuşan DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, İran’ı idam kararlarından vazgeçmeye çağırdı.

 
TUHAD-FED, İran İslam Cumhuriyeti tarafından 59 Kürt siyasetçi hakkında alınan idam kararını ve Soma’da yaşanan maden faciasına kınamak amacıyla Wan’ın Saray ilçesindeki Kapıköy Hudut Kapısı’nda protesto yürüyüşü yaparak, nöbet çadırı kurdu. Yürüyüşe, DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, BDP Wan İl Başkanı Musa İtah, TUHAD-FED Başkanı Zübeyde Teker, Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya, ilçe belediye eşbaşkanları ile yüzlerce yurttaş katıldı.
 
TUHAD-FED Başkanı Zübeyde Teker ise Kürt ve Türk halklarının bu idamlara karşı sessiz kalmaması gerektiğini ifade etti. İran devletinin zulmüne karşı herkesin tepkisini ortaya koyması gerektiğine işaret eden Teker, idamların durması için dört parçada yaşayan Kürtlerin birlik olması gerektiğine vurgu yaptı. Konuşmaların ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapan kitle yeniden çadırlara dönerek 3 gün sürecek olan açlık grevi eylemine başladı.
FIRATNEWS

Yorum Gönder