Siyaset 24'te MİT süreci tartışıldı

23 Şubat 2012 Perşembe 02:10

Gazeteci – Yazar Ali Bayramoğlu’nun moderatörlüğünde, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu, Star Gazetesi Yazarı Fehmi Koru ve Gazeteci – Yazar Okay Gönensin'in katılımıyla gerçekleşen Siyaset 24 programında bu hafta öne çıkan konu MİT sürecinde kimin payına ne düştüğü tartışıldı.

Siyaset 24'te MİT süreci tartışıldı
Bu girişimin Türkiye'nin başına büyük işler açtığını belirten Karaalioğlu; "Öyle bir noktaya geldikki işin hukuki kısmi devede kulak kaldı ve muhtemelen tutuklamayla sonuçlanacak olan bu girişim Türkiye'nin başına büyük iş açtı ve tadını kaçırdı. Bu konudaki tartışmalar aynı zamanda yargı ile hükümet arasındaki bir mesele olmaktan çıkıp cemaatle hükümet arasında nereye oturur dedirten bir noktaya geldi. 

Reaksyon ve teyakküz durumu ortaya çıktığında bile umursamaz bir şekilde devam edilmiş bir vaka pek azdır. Şimdi bunun sıkıntılarını yaşamaktayız. Bu konulardan biri de Başbakan'ın 30 yıldır kendisinde olan bir yetkiyi kurtarmak için meclis yollarına düşmesi. Başbakan bunu muhtemelen niye yaptı? Kendi iktidarına bir saldırı olarak gördü ve olayı milli irade alanına götürerek meseleyi teknik olarak yatıştırdı.

CEMAAT BU İŞİN ARKASINDA OLAMAZ 

Bu konuda yargının ısrar etmesi sorunu vahim hale getirdi. Yargı hata yapabilir ama bu hatalardan dönülebilirdi. MİT çok güzel bir itiraz dilekçesi yazdı. O zaman bu işten geri dönülebilirdi. Çok anlaşılmaz ve kabul edilemez bir direnç hali vardı. Cemaat bu işin arkasında olamaz. Yani hükümeti sıkıştırma ve zorlama pahasına bunu yapamaz. Güvenlikçi yapıya karşı bir şüphe doğmuş gibi görünüyor. Bu durum kaçınılmaz çünkü bu konu hükümetin çözüm yaratmak için yasa çıkarması gereken bir durum haline geldi. 

DURUM DEĞİŞTİ Mİ?

Mustafa Karaalioğlu'nun ardından söz alan Fehmi Koru ise; "Emniyetle yargı arasında baştan beri güven üzerine oturan ve sonuna kadar destek verilmesi noktasında hiç bir mahal bırakmayan bir bağ vardı. Hükümet, devlet politikalarına ters giden durumlarda ve terörle bir şekilde irtibatı bulunan konularda destek veren bir politika izliyordu. Şimdi acaba durum değişti mi?

BİR TAKIM ŞEYLER DÜZELTİLEBİLİR 

Bence hükümetin geçmişe dönük değerlendirmelerinde benimsemesi gereken bir ölçü var. 6 ay öncesine kadar Türkiye her alanda övünülecek bir ülkeydi. Batıda Amerika'da bile olumlu bir örnek olarak gösterildi. Ama son 6 ay içerisinde hiç bir şey değişmedigi halde insan hakları konusunda sabıkalı, basın özgürlüğü ayaklar altına alınmış bir ülke olarak gösterilmeye başlandı. Şimdi bunun değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum ve buradan hareketle Türkiye'yi gercekten dışardan bakıldığında kötü ülke olarak gösteren bir takım şeyleri düzeltmek için bir fırsat olarak görüyorum.

DAHA ÖNCEDE BUNA BENZER ŞEYLER YAŞANDI 

Okay Gönensin'in Başbakan'ın üç önemli bürokratından birine yönelik bir darbe sürecine nasıl gelindiği sorusunu yöneltmesi üzerine cevap veren Karaalioğlu "Türkiye'ye layık olmayan bir hadise ile karşı karşıya kaldık. Bu durumu ancak demokrasi ile aşabileceğimizi bilen bir hükümet var. Daha önce de buna benzer şeyler yaşadık. Bu durumu da çözemememiz için hiçbir neden yok." şeklinde konuştu.
(STAR)

Yorum Gönder