Soma'da 166 işçimizi kaybettik

14 Mayıs 2014 Çarşamba 01:58

Soma'daki maden faciası hakkında son durum bilgisi veren Enerji Bakanı Taner Yıldız, Soma'da 166 işçimizin hayatını kaybettiğini duyurdu. Bakan Yıldız, ayrıca 80 yaralının bulunduğunu ve bunlardan 4'nün durumunun ağır olduğunu vurguladı.

Soma'da 166 işçimizi kaybettik
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden faciasında şu ana kadar 166 işçinin hayatını kaybettiğini, 4'ü ağır 80 işçinin ise yaralı olduğunu açıkladı. "Rakamların yükselmesinden endişe duyuyoruz" diyen Yıldız, işçilerin karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle hayatlarını kaybettiğini belirtti.
Bakan Yıldız şunları söyledi:

400'E YAKIN KURTARMA EKİBİ ÇALIŞIYOR

Sabaha kadar çalışmaları mutlaka bitirmemiz lazım. Tahlisiye ekipleriyle beraber Kütahya, İzmir, Balıkesir'den, Soma'daki diğer özel ve kamu şirketlerinden 400'e yakın kurtarma ekibi çalışıyor. Kızılay, AFAD, UMKE, Sağlık Bakanlığı ve diğer ekipleri de buna eklemek gerekiyor. Kurtarma ekipleriyle alakalı herhangi bir sıkıntımız bulunmamaktadır.

TEK HEDEFİMİZ İŞÇİLERE SAĞ SAĞLİM ULAŞMAK

Bu saatten sonra da herhangi bir metan gazı patlaması yok, herhangi bir işçi kardeşimizi tahrip edebilecek bir darbe yok, grizuyla alakalı bir facia sözkonusu değil. Ama Karbondioksit ve karbonmonoksit zehirlenmesiyle karşı karşıyayız. Şu an içinde bulunduğumuz durum sıkıntılı bir durum. Ama tüm ekip arkadaşlarımızla beraber buradayız. Her birimizin sükunutle bu çalışmaları yürütmesi gerekiyor. Amacımız oradaki işçi kardeşlerimizin canlı olarak çıkarılmasıdır.

Yorum Gönder