Soma'da kurtarma görevlisi: İçeride halen 200 cansız beden var

14 Mayıs 2014 Çarşamba 22:30

Soma'da yaşanan facianın ardından arama kurtarma ekibinden bir kişi katıldığı canlı yayında içeride gördüklerini anlattı.

Soma'da kurtarma görevlisi: İçeride halen 200 cansız beden var

Facia'da ki can kaybı 292 oldu.

Saat 20.00 itibarıyla yeni haber geldi, yeni cenazelere ulaşıldı. Faciada ölü sayısı 292'ye yükseldi. Madende sabah saatlerinde yangın tekrar başladı. Bu sebeple kurtarma çalışmaları durduruldu. Karbonmonoksit gazının boşaltılması çalışmalarına da ara verildi. 


Soma'daki maden faciasında hâlâ süren yangın çalışmaları engelliyor. Enerji Bakanı Yıldız çalışmalara gece 02.00'ye kadar ara verildiğini açıkladı.


Manisa'nın Soma ilçesinde bir maden ocağında yaşanan facianın ardından arama kurtarma çalışmaları sürüyor. CNN Türk'ün canlı yayın bağlantısına katılan arama kurtarma ekibinden bir kişi içeride gördüklerini anlattı. Cüneyt Özdemir'in sorularını yanıtlayan madenci içerideki durumun hiç de iç açıcı olmadığını söyledi.

"İÇERİDE HALEN EN AZ 200 CANSIZ BEDEN VAR"

Röportajdan kısa bir süre önce kurtarma çalışmaları dolayısıyla bulunduğu madenden çıkan görevli "Gaz maskesiyle 45 dakikada kurtuldun kurtuldun, kurtulamadın gitti. Bulduğumuz cansız bedenlerde kimisi gaz maskesini açmış. Ağzında kalmış böyle.. Öyle ölmüş yani" dedi.

Özdemir'in "Aşağıdaki durum nasıl" sorusunu yanıtlayan madenci "Ekip ekip dinlendire dinlendire gidiyoruz. Aşağıda daha çok ölü beden var. En azından 200-250 tane daha cansız beden var" dedi.

Son bilgilere göre faciada ölenlerin sayısı 274. Madende yangın sürüyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız çalışmalara 4 saat ara verildiğini açıkladı. Yıldız, "Zaman aleyhimize işliyor. Yarın bu işi tamamlamak istiyoruz. İki tane zor bölge kaldı" dedi.

Yıldız 196 cenazenin ailelere teslim edildiğini de açıkladı. Tüm cenazelerin adli tıp işlemleri de tamamlandı. 

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün verdiği bilgiye göre facianın meydana geldiği maden, yerin 405 metre derinliğinde yatay olarak da 2,5-3 kilometre uzunluğunda bulunuyor. 

Erdoğan: Yakın tarihin en büyük iş kazası

Başbakan Tayyip Erdoğan, da Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocağı bölgesine gitti. Başbakan Erdoğan Soma'da önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve diğer yetkililerle görüştü.

Manisa Valiliği tarafından oluşturulan kriz merkezine geçen Erdoğan, yetkililerden bilgi aldı. Erdoğan madende mahsur kalan işçilerin yakınlarıyla da ayaküstü konuştu.

Erdoğan'a, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Efkan Âlâ ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da eşlik etti.

Erdoğan, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği maden ocağında incelemeler yaptı.

Başbakan daha sonra belediye binasında bir açıklama yaptı. Madende hâlâ 120 işçinin olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Açıklamasından başlıklar şöyle:

"Yakın tarihimizin en büyük iş kazalarından birine şahit olduk."

"Çok büyük bir acı yaşıyoruz, tahammülü son derece meşakkatli bir süreçten geçiyoruz. Milletimize baş sağlığı diliyorum. Ekmek parası için alın teri döken işçilerimizi kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Rabbim ekmeğinin, çoluk çocuğunun rızkı peşinde hayatını kaybeden bu kardeşlerimizin mekanlarını cennet eylesin."

"Geride kalan acı sadece vefat eden kardeşlerimizin değil hepimizin ortak acısıdır. Hem ailelerin hem milletimizin başı sağ olsun diyorum. Yaralı kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum. Şu ana kadar son derece sorumlu bir yayın yapan medya mensuplarına, serin kanlı açıklamalar yapan siyasetçilerimize teşekkür ediyorum."

"Sağlık ve güvenlik hizmeti veren tüm arkadaşlarımızı da kendim ve ülkem adına tebrik ediyorum. Kaza haberini duyar duymaz en yakından en uzağa kadar tüm imkanlarımızı seferber ettik. Ulusal ve uluslararası seyahatlerimizi iptal ettik. En hızlı şekilde kardeşlerimize ulaşmaya gayret ettik."

Yorum Gönder