Son 2 Yıl İçinde 3895 BDP'li Tutuklandı

07 Ekim 2011 Cuma 01:38

SON iki buçuk yılda gözaltına alınan BDP üye ve yöneticilerinin sayısı 7 bin 748’i buldu. Bunlardan 3 bin 895’i ise tutuklandı...

Son 2 Yıl İçinde 3895 BDP'li Tutuklandı

BDP’nin Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, KCK adı altında 14 Nisan 2009’dan itibaren BDP üye ve yöneticilerine yönelik operasyonlarda bilançonun her geçen gün ağırlaştığını bildirdi. 7 bin 748 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 3 bin 895’inin tutuklandığını belirten Beştaş, son gözaltıların BDP binalarına yerleştirilen dinleme cihazları sonucu gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Yasal olarak bu konuda itirazlarımızı yapacağız. Cumhurbaşkanı ve Başbakanların bile dinlendiği bir ülkede yaşıyoruz. Bunun önüne geçilemeyeceğini biliyoruz ancak insan çalıştığı ofiste de rahat etmek ister” dedi ve parti binalarında böcek taraması yapılacağının sinyalini verdi.

Beştaş, parti teşkilatlarından gelen bilgilerle derlediği verileri kamuoyuna duyurdu. Verilere göre, 14 Nisan 2009 tarihinden bugüne kadar 7 bin 748 parti üye ve yöneticisi KCK operasyonlarında gözaltına alındı, bunlardan 3 bin 895’i tutuklandı. Son altı aydaki bilanço ise bir hayli ürkütücü: 4 bin 148 gözaltı, bin 548 tutuklama. Taraf ’a konuşan Beştaş, “Veriler çok söze gerek bırakmıyor. Rakamlar bir askeri darbe dönemine ait değil. Hükümetin aralıksız eden darbesine ait. Gözaltı ve tutuklamaların sayısını tutmakta zorlandığımız bir süreci yaşıyoruz. İleri demokrasi adına ülke cezaevine dönüştürülmek isteniyor” dedi.

‘Her eyleme KCK diyorlar’

Basın açıklaması, cenaze töreni gibi etkinliklerde yaşanan gözaltıların KCK dosyasına dahil edildiğini kaydeden Beştaş, “Son olarak Mersin’deki bir cenaze töreninde parti üye ve yöneticilerimiz tutuklandı. Gerekçe ise ‘KCK talimatı doğrultusunda törene katılım yapıldığı’ydı. Partili arkadaşlarımız bu şekilde KCK’lı gösteriliyor. Pek çoğu hakkında TCK’nın 312/2. maddesi uyarınca ‘örgüt üyeliğinden’ dava açılmış, asgari olarak da her biri için 6 yıl 3 ay hapis cezası isteniyor” dedi. Son gözaltıların dinleme sonucu gerçekleştiği bilgisi için “hukuka uygun değil” diyen Beştaş, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı ve başbakanların dinlendiği bir ülkede yaşıyoruz. Her türlü tedbir alınsa bile bunun önüne geçilemeyeceğini de biliyoruz. Ancak insan kendi ofisinde rahat çalışmak ister. Bu konuda da ne türlü tedbir gerekiyorsa bunu kendi içimizde tartışacağız.”

Sayın Başbakan ‘Bildiğin gibi değil’

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Bildiğin gibi değil” adlı kitabı gönderdi. Yapılan açıklamaya göre kitap, Başbakan Erdoğan’ın TBMM’deki Özel Kalem Müdürlüğü’ne teslim edildi. Rojin Canan Akın ve Funda Danışman’ın yazdığı kitabın “1990’lı yıllarda Güneydoğu’da çocukluk yıllarında yaşadıkları travmaları anlatan tanıkların röportajlarından oluştuğu” belirtildi. Demirtaş’ın, kitabı gönderirken, “Sayın Başbakan, bugün olup bitenler, bildiğiniz gibi olmayabilir, size anlatıldığı gibi de olmayabilir. Çünkü geçmişte yaşananlar birçoklarının bildiği gibi değildi. Şu günlerde ülkemizde yaşananların, gelecek yıllarda benzer kitaplara konu olacağı endişemi sizlerle paylaşmak istedim” notunu eklediği ifade edildi.

KAYNAK: Taraf Gazetesi

Yorum Gönder