Sultanahmet'te Şiddetli patlama: 10 ölü, 15 yaralı var

12 Ocak 2016 Salı 14:26

İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda şiddetli bir patlama meydana geldi. Valilik 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 15 kişinin yaralandığını açıkladı. Patlamaya yayın yasağı getirildi.

Sultanahmet'te Şiddetli patlama: 10 ölü, 15 yaralı var
 İstanbul Sultanahmet Meydanı Dikilitaş'ta 10.20 sularında şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamaya yayın yasağı getirildi.

İstanbul Valiliği, 11:30'da yaptığı açıklamada, 10 kişinin öldüğünü, 15 kişinin yaralandığını, patlayıcının cinsinin araştırıldığını açıkladı.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Selami Albayrak da dokuz kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı, yaralılardan birinin hastanede yaşamını yitirdiği belirtildi.

Yaralılar Haseki ve Samatya hastanelerine götürüldü.

Patlama sesi Beşiktaş, Taksim, Karaköy, Kadıköy ve Üsküdar’dan duyuldu. Eminönü-Beyazıt hattında tramvay seferleri iptal edildi.

Patlamanın ardından olay yerine çok sayıda polis, sağlık ve itfaiye ekibi sevk edildi. Bomba uzmanı ekipler de bölgeye gönderildi. Sultanahmet Meydanı'nın etrafı polis koridoruyla çevrilirken, Dikilitaş etrafında da çok sayıda itfaiye aracı bulunuyor. 

Erdoğan: Saldırı Suriye kökenli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saldırıyla ilgili şunları söyledi:

“Suriye kökenli bir canlı bomba saldırısı olduğu değerlendirilen terör olayını esefle kınadığımı belirtmek istiyorum.

"Maalesef terör eyleminde ölümüz var. Bunlar yerli, yabancı. Patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Bu hadise, bir kez daha terör karşısında tek yürek olmamız gerektiğini göstermiştir.

"Türkiye'nin kararlı ve ilkeli duruşu devam edecektir. Bizim için adı veya kısaltması ne olursa olsun, birbirlerinden farkları yoktur.

“Bizim için DAİŞ’le PKK’nın, DHKP-C’in, MLKP’nin bir diğerinden farkı yoktur.

"Bu bölgede faaliyet gösteren tüm terör örgütlerinin ilk hedefi Türkiye'dir. Çünkü Türkiye bunların hepsiyle aynı kararlılıkla mücadele yürütmektedir."

Kurtulmuş: Ölenlerin önemli bir kısmı yabancı uyruklu

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş güvenlik zirvesi sonrası saldırıyla ilgili bir açıklama yaptı ve şu bilgileri verdi:

"Canlı bombanın Suriye uyruklu birisi olduğu tespit edilmiştir.

"Ölenler için taziyelerimizi ifade ediyoruz. Bunların önemli bir kısmı yabancı uyrukludur.

"Ayrıca 15 yaralı var. Bunlardan ikisi ağır vaziyettedir.

"Bu kişinin (saldırgan) 1988 doğumlu Suriye uyruklu bir kişi olduğu tespit edildi ve gerekli çalışmalar yapılıyor."

Kurtulmuş, "yaşananların Suriye'deki vekalet savaşlarının yansıması olduğunu" söyledi.

Polisin olay yerindeki incelemeleri sürüyor. Öte yandan canlı bomba saldırısı ihtimalinin ağırlık kazandığı patlamanın yaşandığı yere ceset kabin ve çadırı istendi.Yorum Gönder