Suriyeli muhalif Menna: Cenevre'de PYD yoksa ben de yokum

27 Ocak 2016 Çarşamba 21:43

Suriye barış görüşmelerine katılması için Cenevre'ye davet alan Suriye Demokratik Konseyi (SDK) Eşbaşkanı Heysem Menna, PYD'nin davet edilmemesi durumunda görüşmeleri boykot edeceğini söyledi.

Suriyeli muhalif Menna: Cenevre'de PYD yoksa ben de yokum
 PYD'nin de parçası olduğu, Aralık ayında kurulan Suriye Demokratik Konseyi'nin eş başkanı, Reuters haber ajansına açıklamasında "Ya arkadaşlarımla giderim, ya da hiç gitmem. Bu meselede taviz yok" dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, PYD'nin Cenevre'deki görüşmelere davet edilmeyeceğini söylemişti.

TIKLAYIN - 'PYD CENEVRE'YE DAVET EDİLMEYECEK'

Türkiye'nin de katılımına karşı çıktığı PYD eş başkanı Salih Müslim de davetiye almadığını ifade etti.

Reuters'ın haberine göre Rusya'nın Cenevre için önerdiği listede adı bulunan PYD'nin Fransa temsilcisi Halid Eissa, Türkiye başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası güçleri Kürtleri görüşmelerden uzak tuttukları için eleştirdi.

TIKLAYIN - 'ABD, ESAD'I İKTİDARDA BIRAKMAYA HAZIR'

Eissa, "Lübnan'ın üç katı bir bölgenin kontrolünü elinde bulunduran bir gücü ihmal edemezsiniz. Katılımımız olmayan hiçbir karara saygı duymayacağız" dedi.

Makdisi: İlk turda yokum

Suriye Dışişleri Bakanlığı eski sözcüsü muhalif Cihad Makdisi de Facebook hesabından yaptığı açıklamada davet almasına karşın Cenevre'deki görüşmelerin ilk turuna katılmayacağını duyurdu.

Makdisi, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye özel temsilcisi Steffan de Mistura'ya hitaben yazdığı mesajda davet için teşekkür edip 'Suriye muhalefetini kimin temsil ettiğinin netleşmemesi' nedeniyle daveti reddettiğini söyledi.

Makdisi mesajında şu ifadeleri kullandı: "Suriye muhalefeti heyetlerinin oluşum süreci, muhalif gruplar arasındaki sorunlar nedeniyle bozuldu, sonunda da bir harmoni içinde olmayan hızla kurulmuş heyetler oluşturuldu. İlk turda geçici olarak bulunmayışımın bu mevcut farklılıkların azaltılmasına katkıda bulunacağını düşünüyorum. Bunun da ilerde Suriye davasına olumlu katkı sağlamasını umuyorum."

Suudi destekli muhalifler beklemede

Diğer yandan Riyad toplantısında oluşturulan Suudi destekli Yüksek Müzakere Komitesi de barış görüşmelerine katılıp katılmayacaklarının BM'ye sundukları soruların cevaplarına bağlı olduğunu duyurdu.

Reuters'ın haberine göre Komite, Çarşamba günü görüşmelere ilişkin yaptıkları ikinci toplantıda daveti olumlu karşıladıklarını belirtti. Riyad'daki muhaliflere yakın bir kaynak "Soruları gönderdik. Cevapları bekliyoruz" dedi.

Reuters'a konuşan kaynak, en önemli sorularının barış görüşmelerini onaylayan BM Güvenlik Konseyi kararının uygulanışına dair olduğunu ifade etti ve kuşatma altındaki bölgelerde ablukanın kaldırılması, sivil bölgelere yönelik saldırılara son verilmesi ve keyfi uygulamalarla tutuklananların serbest bırakılmasının da bu sorular dâhilinde olduğunu söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise Yüksek Müzakere Komitesi koordinatörü Riad Hicab ile konuştuğunu ve komitenin katılabileceklerini söyledi.

Fabius, "Eğer duruşlarını doğru anladıysam, müzakerelere evet dediler" diye konuştu.


AJANSLARYorum Gönder