Suruç'ta katliam: Çok sayıda ölü ve yaralı var

20 Temmuz 2015 Pazartesi 15:16

Kobane'nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak üzere dün İstanbul'dan çıkıp Kobanê sınırında yer alan Urfa'nın Suruç ilçesine gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 gencin konakladığı ilçede bulunan Amara Kültür Merkezi bahçesinde meydana gelen patlama katliama yol açtı.

Suruç'ta katliam: Çok sayıda ölü ve yaralı var
 Gençlerin bugün Kobanê geçmeleri öncesi yapacakları açıklama öncesi toplandıkları kültür merkezi bahçesinde yaşanan şiddetli patlama sonrası çok sayıda insan hayatını kaybetti. 
Patlama sonucu kültür merkezinin bahçesi kan gölüne döndü. Yaşamını yitirenlere ait ceset parçaları etrafa saçıldı.

Olay sonrası merkezde can pazarı yaşanırken, olay yerine sevk edilen sınırlı sayıdaki ambulans ile yaralılar hastanelere taşınmaya başlandı. 

Yaşamını yitirenlerin cenazeleri ise hala kültür merkezi bahçesinde yerlerde 

Yaşanan olayla ilgili konuşlan DBP Urfa il Eşbaşkanı İsmail Kaplan, bombanın canlı bomba saldırısı sonucu yaşandığı iddiasında bulundu.

Urfa Valisi: Saldırı canlı bomba

Urfa Valisi İzzettin Küçük, Suruç'taki patlamanın canlı bomba olduğunu kesinleştirdiklerini açıkladı.

Ölü sayısını da 28 olarak açıklayan Vali Küçük, canlı bomba saldırısını gerçekleştiren kişiyle ilgili şunları söyledi: "Canlı bomba ama 18 yaşında mıdır? Yaşı nedir, ne değildir onu henüz ekiplerimiz, güvenlik güçlerimiz tespit için uğraşıyor. Olay çok taze. Kimdir, kimliği nedir, onun hakkında henüz bir bilgimiz yok. Olay yeri inceleme ekibi ve pek çok güvenlik kuvveti, o araştırmayı yapıyor ve netice alacaklar. Netice alınca da kamuoyuyla paylaşacağız" diye konuştu. 

Küçük, patlamayla ilgili olarak şimdiye kadar herhangi bir gözaltının olmadığını da kaydetti.

HDP olağanüstü toplanıyor

Mersin, Adana HDP il binalarına bombalı saldırı, Diyarbakır'da HDP mitingine yönelik gerçekleştirilen katliam sonrasında bugün Suruç'ta meydana gelen intihar saldırısı, DAİŞ'in artık Türkiye'de kullanılan bir örgüt haline geldiğini kanıtladı. Bugüne kadar yaşanan can kayıpları açısından en büyük saldırı olan Suruç'taki saldırı HDP'yi de harekete geçirdi. HDP olağanüstü toplantı kararı alarak bütün yetkili kurullarını toplantıya çağırdı. Bu arada, başta Urfa milletvekilleri olmak üzere HDP'nin bütün bölge milletvekilleri de Suruç'a yönlendirildi. 

Acil görev yaralıların durumu

Konuya ilişkin DİHA'ya bilgi veren HDP Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder, süratle harekete geçtiklerini ve acil bir koordinasyon merkezi oluşturmaya çalıştıklarını belirterek, "Başta yaralıların sağlık durumunu olmak üzere durumu organize etmek için arkadaşlarımızı yönlendirdik. Acil gündemimiz yaralıların süratle sağlık kuruluşlarına ulaştırılması ve sağlıklarına kavuşturulmasıdır. Belli ki Urfa hastaneleri yetmeyecek. Sağlık Bakanlığı ile görüşüyoruz. Ambulans yetersizliği söz konusu. Ailelerin haberdar edilmesi, kamuouyunun bilgilendirilmesi, olayın araştırılması ve gerekli tedbirlerin alınması gibi işleri yapmaya çalışıyoruz" dedi. 

'Bu alçakça saldırılar dayanışma duygusunun önüne geçmeyecek'

Saldırıya ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Önder, "Sadece Kobanê zaferi değil, barbar çeteler tarafından tahrip edilen Kobanê ve genel anlamda Rojava'nın yeniden inşa edilmesinde egemenleri en çok rahatsız eden şey enternasyonalist dayanışma pratiğiydi. Kürdü kendi derdiyle baş başa bırakma politikası yıllardan beri ince ince örülen bir egemen yaklaşımdı. Kürt halkı ile onun siyasi mücadelesiyle dayanışma gösteren siyasi yapılara dönük amansız operasyonlar bunun en büyük göstergesiydi. Bugünde Suruç'ta meydana gelen katliam tam olarak bu dayanışma duygusunu hedef almaktadır. Bilmedikleri şudur; dayanışma duygusu bu tarz alçakça korkutma, sindirme ve imha politikalarıyla geriletilebilecek bir şey değildir" dedi. 

'Olayın yapan değil yaptıran önemli'

Olayın kimler tarafından gerçekleştirildiği ve DAİŞ'in nasıl Türkiye'de bu kadar rahat hedef odaklı eylem gerçekleştirdiği yönündeki soruları da yanıtlayan Önder, "IŞİD artık homojen bir yapı olmaktan çıkıp çok başlı çok kontrollü bir taşeron yapıya dönüşmüştür durumdadır. Dolayısıyla biz değerlendirme yaparken, bu katliamlardan kullanılan yapıdan çok bununla murat edilen düzlemin ne olduğunu ve bundan hangi siyasal ve uluslararası güçlerin fayda göreceğine bakmak durumundayız. Gerek devlete dönük baskılarımız, gerek kendi kaynaklarımızla yürüttüğümüz çalışmalar bütün hızıyla sürmektedir. Unutulmasın ki gerek Adana ve Mersin bombacısına dönük manipülasyonun, gerekse de Diyarbakır katliamındaki örtü çekme çalışmalarının boşa çıkarılması bizatihi HDP ve diğer kurumlarımızın ısrarlı çalışmaları ve teşhirleri neticesinde olmuştur" şeklinde konuştu.

HINIS HABER - AJANSLAR

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder