Süt verme baska ihsan istemez

03 Mayıs 2012 Perşembe 01:45

Eğitim ve Gıda bakanlıklarının ortak projesi ile okullarda dağıtılan sütten zehirlenen yüzlerce ilköğretim öğrencisi hastaneye kaldırıldı.

Süt verme baska ihsan istemez
Milli Eğitim, Gıda Tarım ve Hayvancılık ile Sağlık Bakanlıkları’nın ortak yürüttüğü proje ile ilköğretim okullarında dağıtılan sütlerden içen yüzlerce öğrenci zehirlenerek hastanelik oldu. Diyarbakır, Edirne, Adana, Sivas, Antalya, Konya, Samsun, Sakarya ve Kırıkkale zehirlenme vakaların en yoğun görüldüğü iller oldu. Süt ihalesini yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı konuyla ilgili inceleme başlattı.

“Okul sütü programı” projesi kapsamında ilköğretim beşinci sınıfa kadar olan öğrencilere verilecek sütlerin dağıtımına dün ülke genelinde başlandı. Ancak büyük bir sevinçle sütlerini içen çocuklarda bir süre sonra şiddetli karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma başladı. Okul yöneticilerinin çağırdığı ambulanslarla hastanelere kaldırılan öğrencilere serum verildi. Zehirlenen öğrencilerin çoğunun ağladığı görüldü. Olayı duyan veliler de çocuklarının durumu hakkında bilgi almak için panikle hastanelere akın etti.

“Günlerce bekletildi”

İlk zehirlenme haberi Diyarbakır’dan geldi. Hürriyet İlköğretim Okulu’nda 158 öğrenci çeşitli hastanelere kaldırıldı. Bazı veliler tepki göstererek, sütlerin okullara günler öncesinde getirilip bırakıldığını iddia etti. Bu sütlerin uygun olmayan koşullarda bekletildiğini belirten veliler, “Günlerce bekletilen sütler bozuldu ve öğrencilere dağıtıldı” dedi. Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ise, “Bunun sanki dağıtılan sütlerden meydana gelmiş gibi gösterilmesi haksızlık olur” dedi. Sivas’ta il merkezi ve ilçelerde 600 öğrenci rahatsızlandı. Vali Ali Kolat “Sütün bozuk olduğu anlaşılıyor. Bizim inisiyatifimiz dışında dağıtım olmuş. Sanıyorum ikinci partideki dağıtımdan kaynaklandı” dedi. Antalya, Adana, Edirne, Konya ve Samsun’da da yüzlerce öğrenci tedavi altına alındı. Samsun’da Sefa Akca isimli öğrencinin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Gözler süt ihalesini kazanan firmalara çevrildi

Okul sütü ihalesi 17 nisanda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapıldı. İhalenin toplam maliyeti 74 milyon 835 bin 884 lira tutu. Türkiye genelinde şartnameye uygun alım yapabilecek 17 firmanın katıldığı ihaleye, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 21/b maddesine göre bölgelere göre şirket ortaklığı şeklinde başvurular yapıldı. Bölgelere göre ihaleyi kazanan şirketler şöyle:

» İç Anadolu: Yavuz Blok Bims, Gülsan Gıda » Güneydoğu Anadolu: Mar Tüketim, Mamsan Gıda, Bakraç Süt, Ak Gıda

» Marmara Bölgesi: Sütaş Süt

» Karadeniz Bölgesi Danone, Tat Konserve, Yörükler, Dimes

» Doğu Anadolu ve Ege Bölgesi: Pınar Süt, Balkan Süt, Yörükoğlu

» Akdeniz Bölgesi: Güney Süt, Oğuz Gıda, Akbel Süt

Bakan Dinçer: Zehirlenme yok

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ilk bulgulara göre rahatsızlıkların zehirlenme vakası olmadığını söyledi. Dinçer bazı çocuklarda süt ve süt ürünlerine karşı hassasiyet olabileceğini kaydederek “Çocuklarımızdan süt içmek istemeyen ya da süte karşı hassasiyeti olan çocuklara zorla süt içirilmesin” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise twitter’da şunları yazdı: “Bu sütler çocuklara dağıtılmadan her türlü kontrölleri yapılmalıydı. Bu olayın sorumlusu bulunmalı ve hesap sorulmalıdır.”

Taslak benden habersiz paylaşıldı

Lise öğrencilerinin evlenmesine olanak sağladığı iddia edilen “ortaöğretim kurumları yönetmeliği taslağı”yla ilgili konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, taslağın kendisinin bilgisi dışında paylaşıldığını söyledi. Bakan Dinçer “Taslağın içeriğiyle ilgili yapılacak tartışmaların çoğunu anlamsız buluyorum. Çünkü bunlar bir karar değil. Sadeleştirme yapılırken benim haberim olmadan ön taslak metin, görüş alınmak üzere ilgili paydaşlara gönderildi. Çalışmanın medyaya aktarılmasıyla büyük bir hata yapıldı” diye konuştu.

Taraf

Yorum Gönder