TBMM 'Soma' araştırmasını reddetmiş!

14 Mayıs 2014 Çarşamba 01:15

Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma'daki maden ocaklarında meydana gelen iş kazalarına ilişkin TBMM'ye araştırma önergesi verdiği ancak bunun TBMM'de kabul edilmediği öğrenildi.

TBMM 'Soma' araştırmasını reddetmiş!
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma’da birçok iş güvenliği ihlali olduğunu belirterek, 20 gün önce verdikleri meclis araştırma önergesinin reddedildiğini belirterek, “Her gün işçi hayatının tehdit altında olduğuyla ilgili ihbarlar alıyoruz. Bu kadar ağır bedel ödedikten sonra olmamalıydı” dedi. Özel, “Meclis’in hatta DDK’nın el koyması gerekiyor. Biz Manisa milletvekilleri
olarak bıktık madenci cenazesine gitmeye. Bu acıya ne bizim ne ailelerin yürekleri dayanmıyor” dedi.

TBMM Genel Kurulu'nun 29 Nisan 2014'tarihli Twıtter hesabında, "CHP Grubunun Soma'daki maden ocaklarında meydana gelen iş kazalarına ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi görüşülüyor. CHP Grubunun önerisi kabul edilmedi" bilgisi yer alıyor. 

"SOMA'DAKİ TÜM MADEN OCAKLARI İLE İLGİLİ MECLİS ARAŞTIRMASI AÇILMASINI ARZ VE TEKLİF EDERİZ"

Özel tarafından TBMM'ye sunulan soru önergesinde, "Soma'daki tüm maden ocaklarında meydan gelen iş kazalarının ve yaşanan ölümlerin sorumluları ile nedenlerinin araştırılması, bu tür olayların tekrarının yaşanmaması için kalıcı çözümlerin bulunması ve kamusal yaptırım ve denetimlerin yeterliliğinin ölçülmesi amacıyla TBMM içtüzüğünün 104 ve 105. Maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz" bilgilerine yer verildi. 

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen kömür ocağındaki patlamaya ilişkin, "Soma'ya doğru yola çıktık. Son bilgilere göre 4 işçimizi kaybettik. Umuyorum ki en kısa sürede göçük altındaki işçilerimiz de kurtarılır" dedi.

BDP ve MHP bu önergeyi destekledi . AKP Manisa milletvekili bu konuda çıktı, ‘devlet bu konuda güçlüdür’ dedi. Ve AKP oyları ile bu soruşturma komisyonu önergesi talebimiz reddedildi.”

DHA

Yorum Gönder