Uludere anneleri ağlattı

11 Nisan 2012 Çarşamba 03:31

Dün T.B.M.M'yi ziyaret eden Uludereli Kadınların katliamdan 104 gün sonraki feryadı vekilleri gözyaşına boğdu.

Uludere anneleri ağlattı
Şırnak’ın Uludere İlçesi’nden yola çıkan 42 kişilik heyet, faillerin ortaya çıkarılmamasına tepki göstermek amacıyla dün TBMM’de grubu bulunan partileri ziyaret etti. Ellerinde ve yakalarında ölen 34 kişinin fotoğraflarını taşıyan aileler, Meclis kapısında TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, komisyon üyeleri ile BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık tarafından karşılandı. Heyete, girişte polis memurları tarafından birer karanfil verildi. 

Heyet önce BDP grubunu ziyaret etti. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın grup konuşması sırasında ellerinde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarıyla salona giren grup alkışlarla karşılandı. Kışanak, konuşmasında şunları söyledi: “Uludere, hepimizin yüreğinde derin bir yara açtı. Üzerinden 104 gün geçti ancak hâlâ katiller ortada yok. Bu ülkede savaş uçaklarına kimin emir vereceği açık ve net. Savaş uçaklarına kimin emir vereceği belli değilse, bir gün o savaş uçakları gelip bu Meclis’i de bombalayabilir. Ortada açıkça üstü örtülmek istenen bir durum var. Bu sessizlik, gönüllü bir vesayet. Bu sessizlik bir suç ortaklığının sessizliği” dedi. 

Konuşmada duygusal anlar

Kışanak’tan sonra kürsüye çıkan Felek Encü, “Bu işin çözülmesi için devletten adalet talep ettik. Sorumluların makamı ne olursa olsun, ucu kime dokunursa dokunsun adalet önüne çıkarılıp en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Biz, adalet talep ediyoruz’’ dedi. Ölen 13 yaşındaki Erkan Encü’nün annesi Felek Encü ise, Kürtçe başladığı konuşmasına Türkçe devam ederek, “Bizim çocuklarımız gitti, başka çocuklar gitmesin. Bu kan daha fazla dökülmesin’’ dedi. Narin Ant da, şunları söyledi: “Yapılan bu katliamın sorumlularının bulunmasını istiyoruz. Para istemiyoruz.’’ 

Konuşmalar sırasında bazı milletvekillerinin ve salonda bulunanların ağladığı görüldü. 

AKP ve Genelkurmay’a tepki

Daha sonra Komisyon Başkanı Üstün ve bazı komisyon üyeleriyle biraraya gelen aileler, üyelerden olayın bir an önce aydınlatılmasını ve sorumluların yargı önüne çıkarılmasını talep etti. Genelkurmay Başkanlığı’nın 4 nisanda komisyona gönderdiği ve “operasyonun sınır dışı kurallarına uygun olarak yapıldığı”nın öne sürüldüğü yedi sayfalık bilgi notuna tepki gösteren aileler, “Olayın peşindeyiz” diyerek, katliamın siyasi sorumlusunun AKP olduğunu belirttiler. Üstün ise, ailelere biraz daha sabır göstermeleri gerektiğini ve olayın aydınlatılması için gerekli çabayı gösterdiklerini söyledi. 

Mehmet Encü, “Bu kadar gün geçti. Herhangi bir insan adalet önüne çıkartılmadı. Bunu kınıyoruz. Olayı aydınlatması çok kolay. Heron görüntüsü ortada” dedi. Encü ayrıca, istihbaratı ve ‘vur’ emrini kimin verdiğinin ortaya çıkmasını istediklerini söyledi.

Taraf

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

KRAL KARTAL 7 yıl önce yorumlandı

Ağlayacaklarına kendilerine baksınlar. Milletin canının yanmasına, bankaların, araçların yanmasına da ağlasınlar. Hepsi siyonist emellere yardım ve yataklık eden ...... milletvekilleri. Ağlamak size yakışmıyor......

0 Kişi beğendi.