Ulusal Kongresi'nin toplanması zorunlu hale geldi

29 Nisan 2014 Salı 21:10

DTK, Xaneqin'de yapılan intihar saldırısını kınayarak, "Bir daha benzer acıları yaşamamak için ivedilikle Kürt Ulusal Kongresi'nin toplanması artık zorunlu hale gelmiştir" dedi.

Ulusal Kongresi'nin toplanması zorunlu hale geldi
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Federal Kürdistan Bölgesi'nin Xaneqin kentinde YNK mitingine yönelik intihar saldırısını yaptığı yazılı açıklama ile kınadı. Açıklamada, Kürt halkının Ortadoğu'da en kadim halklarından biri olduğu ve son 200 yıldır büyük katliamlara maruz kaldığı belirtilerek, Kürt halkının tarihi egemenler tarafından acı ve katliam tarihlerine dönüştürüldüğü kaydedildi. Açıklamada, "Bu insanlık dışı katliamları ve acıları bir daha yaşamak istemeyen Kürt halkı, örgütlenerek, direnerek kendini yeniden var etmektedir. Hiç bir halkın toprağında ve haklarında gözü olmayan Kürt halkı, diğer halklar gibi kendi kimliğiyle eşit ve özgür yaşamak istemektedir. Kürtlerin bu evrensel, demokratik ve insani isteğine tahammül edilmemekte, Kürtlerin kazanımlarına yönelik saldırılar devam etmektedir. Hendekçi politikalar bu saldırganları cesaretlendirmektedir" denildi.

'Yapılan bu alçakça saldırıyı lanetle kınıyoruz'

Xaneqin kentinde yapılan saldırıda 30 kişinin yaşamını yitirdiği ve onlarca kişinin de yaralandığı hatırlatılan açıklamada, Rojava ve son olarak Xaneqin'de yapılan saldırıların katliamcı zihniyet tarafından bir kez daha ortaya çıktığı aktarıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Kürt halkının demokratik kazanımlarına, Ortadoğu halklarının birliğine ve barışına yönelik yapılan bu alçakça saldırıyı lanetle kınıyor, saldırıda yaşamını yitirenlerin başta aileleri olmak üzere halkımıza başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu insanlık dışı ve alçakça yapılan saldırıları boşa çıkarmanın yolu da Kürt halkının ulusal birliğinden geçmektedir. Bir daha benzer acıları yaşamamak için ivedilikle Kürt Ulusal Kongresi'nin toplanması artık zorunlu hale gelmiştir. Kürdistanlı tüm siyasal ve toplumsal yapıları Ulusal Kongre'nin gerçekleştirilmesi için bir an önce çalışmaları başlatmaya davet ediyoruz."

(DİHA)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mehmet uysal 4 yıl önce yorumlandı

dtk nın verdiği demeç çok isabetli olmuş tebrik ediyorum. Kürtlerin birlik olması için böyle bir asım atılmalıdır.

0 Kişi beğendi.