Uzlaşma komisyonu için ilk adım atıldı

04 Ekim 2011 Salı 23:06

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, AKP, CHP, MHP ve BDP gruplarına gönderdiği yazıda, anayasa uzlaşma komisyonu için 3’er üye bildirmelerini talep etti.

Uzlaşma komisyonu için ilk adım atıldı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, AKP, CHP, MHP ve BDP gruplarına gönderdiği yazıda, anayasa uzlaşma komisyonu için 3’er üye bildirmelerini talep etti. Çiçek, yazıda 1982 Anayasanın hem yapılış usulü hem de içeriği itibariyle demokratik olmadığı hususunda baştan beri yoğun bir tartışma yaşandığını belirtti. Bir çok toplumsal soruna kaynaklık eden mevcut anayasanın, yapılan sayısız değişikliğe rağmen üzerindeki “darbe Anayasası” imajını atamadığını kaydeden Çiçek, şu görüşlere yer verdi: “Ülkemizde toplumsal mutabakata dayalı yeni bir Anayasa ihtiyacı, seçim öncesi ve sonrasında bütün siyasi partilerimiz, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından dile getirilmiştir. Anayasanın başta siyasi partiler, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları ve akademik camia olmak üzere toplumun bütün kesimlerinin özgür ve aktif katılımıyla gerçekleştirilmesi hususunda kamuoyunda genel hatlarıyla yaygın bir uzlaşma vardır. Halkımız 24. Dönem TBMM’sinden yeni anayasa çalışmalarına öncülük etmesini ve yeni bir Anayasa yapmasını beklemektedir.”

Çiçek, kamuoyundaki beklentileri karşılamak ve azami katılımla yeni anayasayı hazırlamak amacıyla TBMM’de temsil edilen siyasi partilerin grup temsilcilerinden oluşan hazırlık komisyonu oluşturulacağını belirerek, Kurulacak komisyona 10 Ekim 2011 Pazartesi tarihine kadar parti grubunu temsilen 3’er üye bildirmelerini istedi.

‘Yeni anayasa sürecine gözümüz gibi bakacağız’

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, katıldığı bir toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yeni anayasaya yönelik soruları yanıtlayan Ergin, “Ortaya bir hedef konuldu. Türkiye’nin artık bir darbe anayasasıyla adının anılması yanlış bir durum. Ve Türkiye bunu hak etmiyor. Biz kenetlendik yeni bir anayasayı inşallah makul bir sürede yapma noktasında son derece yüksek bir arzuya sahibiz. Bu anlamda günü birlik karşılıklı bir takım diyaloglarla bu sürece zarar verecek beyanlardan herkesin kaçınmasını öneriyorum. Şahsen biz bu tür diyaloglardan kaçınacağız, özen göstereceğiz. Bu sürece gözümüz gibi bakacağız. Bu sürece herhangi bir zafiyet gelmesin diye hepimizin buna dikkat etmesi gerekir.” şeklinde konuştu.
 

‘Anayasanın yol haritası ortak hazırlanacak’

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, yeni bir Anayasa yapmanın, binayı tamir etmek anlamına gelmediğini, yepyeni bir hukuk inşası demek olduğunu belirterek, “Yeni bir Anayasa, çok değişik konuları içereceği için her partiden 3 kişinin olmasını istedik” dedi. Çiçek, yenilenen Meclis basın toplantı salonunun açılışını yaptı. Açılışta konuşan Çiçek, salonun yenilenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Ümit ederim, bu salondan, ülkemiz için iyi ve güzel haberler verirsiniz” dedi. Meclis’in öncelikli konularının başında yeni bir Anayasa geldiğini belirten Çiçek, “Bu süreçte sizlere çok önemli görevler düşecek” diye konuştu. Cemil Çiçek, bu konuları genel yayın yönetmenleriyle de görüşeceğini söyledi. Bugün ilk olarak, siyasi parti guruplarından Uzlaşma Komisyonuna yeni Anayasayı hazırlamak üzere 3’er üyenin isminin bildirilmesi ile ilgili yazıyı imzaladığını ifade eden Çiçek, isim bildirilmesi için, gelecek pazartesi gününe kadar süre verdiklerini kaydetti. Meclis Başkanlığı olarak, bu işin altyapısını hazırlamak için bir süreden beri gayret ettiklerini belirten Çiçek, komisyon ilk toplantısını yaptığı andan itibaren de bu işin yol haritasını birlikte hazırlayacaklarını kaydetti. Cemil Çiçek, ‘’İnşallah bu dönem milletimize yeni bir Anayasayı armağan etmenin onurunu yaşarız diye düşünüyorum’’ dedi.

Özgür Gündem

Yorum Gönder