'Üzüntümüz evler değil giden canlar'

26 Mayıs 2016 Perşembe 13:52

Sûr'da aylar sonra evlerinin bulunduğu bölgeyi görme imkanına kavuşan yurttaşlar, manzara karşısında gözyaşlarını tutamadı. Tarihi ilçenin sakinleri yıllardır yaşadıkları bölgeyi tanımakta güçlük çekerken, 53 yıldır yaşadığı bölgeden çıkarılan İsmail Üzmez, evlere değil giden gençlere üzüldüklerini vurgulayarak, "Evim yok olmuş, toprağım var. Toprağımı terk etmeyeceğim. Burada çadır açıp yaşarım" dedi.

'Üzüntümüz evler değil giden canlar'
 Amed'in (Diyarbakır) Sur ilçesinde 2 Aralık 2015 tarihinden itibaren devam eden abluka, Dabanoğlu, Savaş ve Fatih Paşa mahallesinde bulunan 14 sokaktaki yasak 22 Mayıs'ta kaldırıldı. Buradaki yasağın kaldırılmasıyla saldırıların korkunç bilançosu da ilk kez bu kadar net ortaya çıktı. Yasağın kalkmasıyla mahallelere akın eden yurttaşlar, polis kontrol noktalarından geçerek evlerinin bulunduğu sokaklara girebiliyor. Evleri yasaklı mahallelerde bulunan yurttaşlar ise mahalleleri cepheden gören 7 katlı binanın terasına çıkarak evlerinin akıbetini görme telaşında. 

Tanınmaz halde

Kesif bir kokunun hakim olduğu bölgede, çatıdan enkazın kaldırıldığı boş araziye balak yurttaşlar gözyaşlarını tutamıyor. Top atışları sonucu enkaza dönüşen ve "kamulaştırma" kararıyla yıkılarak dümdüz edilen mahallelere bakan yurttaşlar, doğup büyüdükleri bölgeyi tanımakta güçlük çekiyor. Yasak döneminde özel harekatçıların kontrolünde olan binanın her yerinde boş kovanlar bulunuyor. Yurttaşlar ise gördükleri manzara karşısında beddualar ediyor. 

Evlere değil giden gençlere üzülüyorlar

53 yıldır Sur'un Cemal Yılmaz Mahallesi'nde yaşayan İsmail Üzmez (60), çatıdan baktığı mahallede, evinin kilisenin yanında olduğunu, ancak şimdi evini göremediğini söyledi. Evinin bazalt taşından geniş bir avluya sahip olduğunu, ancak şimdi evinden eser kalmadığını ve üzerinden geniş bir yol yapıldığını söyleyen Üzmez, Kürtlerin kendilerini yönetmek istemeleri sonucu devletin gaddarca saldırısına maruz kaldığını dile getirdi. Aylarca tank ve toplarla saldırıların yapıldığı Sur'da 56 gün kaldığını söyleyen Üzmez, üzüldükleri şeyin evlerinin yıkılması olmadığını, gençlerin katledilmesi olduğunu belirtti. 

'Çadır açıp yaşarım'

Devletin birkaç kuruşuna ihtiyacının olmadığını, burasının geçmişleri olduğunu ve geleceklerinin de burada olacağını söyleyen Üzmez, "Evim yok olmuş, toprağım var. Toprağımı terk etmeyeceğim. Burada çadır açıp yaşarım. Yakıp yıkmakla Kürtleri bitiremezler" dedi. 

Bu arada yasağın kaldırıldığı sokaklardaki ev sahipleri temizliklerini sürdürüyor.

DİHA

Yorum Gönder