Van’da silahlanma çağrısı yaptı, Siirt’te ‘Kürt demek çok ayıptır’ dedi

14 Mayıs 2015 Perşembe 00:24

Van’daki toplantıda “sivil toplum örgütlerini PKK’ye karşı silahlanmaya çağıran” AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili Adayı Yasin Aktay’ın, Siirt’te “Kürt demek çok ayıptır” açıklaması tepki topladı.

Van'da silahlanma çağrısı yaptı, Siirt'te ‘Kürt demek çok ayıptır' dedi
 Sivil toplum örgütleri temsilcileri ile yurttaşlar, açıklamalarla Kürt halkının inkâr ve reddedildiğini belirterek, “Bu ret ve inkâr söylemleri Erdoğan’ın bölge gezisindeki inkâr politikasıdır” dedi.

Siirt’teki seçim çalışmaları sırasında “Artık bu yörenin insanına Kürt demek çok ayıptır. Çünkü biz Türk, Kürt, Arap ve Çerkeziz, biz bir milletiz” şeklinde konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili Adayı Yasin Aktay’ın, geçtiğimiz Mart ayında Van’da yaptığı açıklaması da tepki toplamıştı. Van’da İslami sivil toplum örgütleri ile toplantıda bir araya gelen Aktay, toplantı katılımcılarına PKK’ye karşı silahlı mücadele edilmesi gerektiği çağrısında bulunmuştu. Aktay, şunları söylemişti: “Devlet kanuna nizama göre hareket etmek zorunda ama PKK’nin böyle bir sıkıntısı yok. Dolayısıyla siz Müslümanlar devleti beklerseniz PKK sizi yok eder. Siz kanuna ve nizama uymak zorunda değilsiniz. Devletin yapamadığı bazı şeyleri sizin yapmanız lazım. Kendinizi koruyacak tedbirler almalısınız. Bu da ancak silahlanma ile mümkün.”

Aktay’ın Kürtlere karşı yaptığı silahlanma çağrısının yankısı uzun süre devam ederken, bu kez de Siirt’te kullandığı ifadeler yurttaşların tepkisine neden oldu.

‘Utanmalılar…’

Fatma Timurtaş isimli yurttaş, Kürt halkına dönük uzun yıllar baskı ve işkencelerin uygulandığını belirterek, Aktay’ın açıklamalarını “kendini bilmezlik” olarak nitelendirdi. Timurtaş, “Kürt demekten utanmalılar zaten. Çünkü halen Kürtlere uyguladıkları vahşet gözler önünde. On binlerce Kürt’ü şu anda hapishanelere kilitlenmiş durumdalar” diye konuştu.

ESOB: AKP Kürtlerden özür dilemeli

Siirt Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı (ESOB) Mehmet Rıfat Ayyıldız ise AKP Genel Merkezi’nin acilen Kürt halkından özür dilemesi ve Aktay’ı kınaması gerektiğini söyledi. Ayyıldız, “Bu seçim arifesinde halkların arasına kimsenin fitne koyarak halkları kışkırtan söylemlerine izin vermeyeceğiz” dedi. AKP’nin bu şekilde nasıl Kürtlerden oy istediğini merak ettiğini belirten Ayyıldız, “Erdoğan’a yaranmak için bu seçim sürecinde yanlış propaganda yapılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘AKP’li vekiller Erdoğan’ı taklit ediyor’

Sabri Özdemir adlı yurttaş ise, 7 Haziran genel seçimlerinin tüm halklar için önemli olduğunu belirterek, artık AKP’nin yalanlarına kanmadıklarını ifade etti. AKP vekil adaylarının, “Kürt sorununu yoktur” diyen Erdoğan’ı taklit ettiklerini belirten Özdemir, “Biz 40 milyonu aşmış Kürt halkıyız. Faşist devletler yıllardır varlığımızı kabul etmediği gibi ülkemizi 4 parçaya böldü. Ama artık Öcalan sayesinde 4 parça birleşmiştir. Önderliğimizin zafer direnişi karşısında AKP şaşırmış durumda. AKP istiyor ki; cahil kalıp onun dediği gibi yaşayalım. Ama biz Önder Apo’nun yolunda HDP ile geleceğe yürüyeceğiz” ifadelerinde bulundu.

‘AKP yine red ve inkâra başvurdu’

İHD MYK üyesi Vetha Aydın ise, Aktay’ın bölgedeki yaşayan Kürt halkına hakaret ettiğini ifade ederek söylemlerinin çelişkilerle dolu olduğunu ve kendisini bir Türk olarak algılamasıyla bunu anlattığını ifade etti. Aktay şahsında AKP’nin halkları ayrıştırarak Kürt halkını ötekileştirdiğini kaydeden Aydın, “Bu söylemler eskiden olduğu gibi yine Kürt halkını inkâr ve ret eden ifadelerdir. Bu ret ve inkâr söylemleri Erdoğan’ın bölge gezisindeki inkâr politikasıdır. Kendi gibi gördükleri Kürtleri kendi yandaşları olarak algılıyorlar. Zaten Erdoğan halen AKP’nin rehberliğini yapıyor. Bu şekilde AKP’li vekil adayları ise koltuk elde etme peşindeler” dedi.

Türkiye’de yaşayan halkların ret edilmemesi gerektiğine işaret eden Aydın, “Tüm etnik yapılar kabul edilmeli. Ancak AKP çöküş sürecinde bu ayrıştırıcı söylemleri daha sık duyabiliriz” diye konuştu.

KURD24

Yorum Gönder