Xaneqin'de YNK mitingine saldırı, en az 30 ölü

29 Nisan 2014 Salı 00:12

Federal Kürdistan Bölgesi'ne resmi olarak henüz bağlanmayan Kürt kenti Xaneqin'de yapılan YNK mitingine yönelik intihar saldırısında en az 30 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişide yaralandı.

Xaneqin'de YNK mitingine saldırı, en az 30 ölü

Alınan bilgilere göre  Xaneqin'de YNK tarafından düzenlenen miting sırasında intihar saldırısı gerçekleşti. Patlamanın YNK'nin Xaneqin binası önünde gerçekleştiği öğrenildi.

AFP'ye göre saldırı, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin görüntülerinin televizyonda yayınlanması ardından kutlama yapan YNK'li gruba yönelik gerçekleşti. AFP en az 30 kişinin öldüğü, 50 kişinin yaralandığını bildirdi.

PUKmedia'ya göre de en az 30 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.  Yaralılardan bir çoğunun durumunun ağır olduğu bildirildi. 

Rudaw'ise 30 Nisan Irak genel seçimlerine yönelik düzenlenen miting sırasında intihar saldırısının gerçekleştiğini belirterek, en az 18 kişi öldüğünü, 24 kişi de yaralandığını duyurdu. Bilançonun daha da ağırlaşmasından endişe ediliyor.  Bu Kürtlere yönelik son yıllarda düzenlenen en ölümcül saldırı oldu. 

YNK lideri Talabani, Irak genel seçimleri için oyunu bugün Berlin'de kullanmıştı.  Talabani, tekerlekli sandalyede oy kullanırken görüntülendi. Kurdsat televizyon kanalında yayınlanan görüntülerde,  Talabani'ye sandıkların kurulduğu seçim merkezine tekerlekli sandalye ile getirildiği  görüldü. Görüntülerin yayınlanması ardından Federal Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde de sokaklara dökülen partililer, kutlama yaptı. 

(Fıratnews)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

irfan 4 yıl önce yorumlandı

cok uzuldum bu kurtlerın kaderı hep olum hep ezıyet allah yardımcıları olsun

0 Kişi beğendi.