Ya derinlikli çatışma , Ya yeni formatta çözüm

26 Nisan 2014 Cumartesi 22:02

BDP-HDP heyetiyle görüşen Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, çözüm sürecine ilişkin kritik açıklamalar yaptı. Öcalan, 'Her an derinlikli çözüm imkanları da, çatışma olasılıkları da devrededir' dedi.

Ya derinlikli çatışma , Ya yeni formatta çözüm
 ÇÖZÜM DE ÇATIŞMA DA OLASI    

Öcalan'ın kritik süreç değerlendirmesi şöyle: "Dönem karakter değiştiriyor. Her an derinlikli çözüm imkanları da, çatışma olasılıkları da devrededir. Özellikle hükümetin atacağı adımlar çatışma olasılığını ortadan kaldıracağı gibi çözümü de yeni formatta derinleştirerek geliştirebilir."

YASAL DÜZENLEME ZORUNLU     

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, hükümete yasal düzenleme çağrısı da yaparak, "Eğer siyasi iktidar silahlı güçlerin topluma dönüş yapmasını istiyorsa gerekli yasal çalışmaları hızla hayata geçirmek zorundadır. Dönüş yasası dahil olmak üzere tüm yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması tarihi önemdedir" dedi.

 

YA ÇATIŞMA YA YENİ FORMATTA ÇÖZÜM

BDP-HDP heyeti, Kürt Halk Önderi Öcalan ile 17’nci toplantısını dün İmralı’da gerçekleştirdi. Adaya; BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP Müzakere ve Çözüm Sürecinden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder gitti. Ada dönüşü heyetin yaptığı yazılı açıklama şöyle: “Heyetimiz bugün İmralı adasında Sayın Öcalan’la üç saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Sayın Öcalan, öncelikle 30 Mart yerel yönetimler seçiminde seçim süreci boyunca katkı sağlayan, destek sunan, çalışmalarda aktif rol alan tüm halkımıza teşekkür ettiğini ifade etti. Seçim öncesi ve seçim döneminde ortaya konan tüm baskılara, engellemelere ve başvurulan seçim hilelerine rağmen halkımızın kararlı iradesiyle ortaya çıkan sonucun önemli olduğunu, bu sonucun demokratik siyaset zemini ve sağladığı imkanlar bakımından örgütlü siyasal kurumlar tarafından doğru değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

1 Mayıs mesajı

1 Mayıs’la ilgili bütün Türkiye emekçilerinin 1 Mayıs emek ve direniş bayramını selamladı. Emek mücadelesi başta olmak üzere bütün demokratik hak mücadelelerinde HDP’nin toplumsal muhalefet alanlarının tamamında örgütsel öncü ve birleştirici işlevinin tarihsel olduğunu belirtti. 1 Mayıs emek bayramına yönelik Türkiye emekçilerine daha kapsamlı bir mektup yazdığını ve bu mektubu 1 Mayıs’tan önce Türkiye emekçilerine ulaştırılmak üzere ileteceğini ifade etti.

Yasal çalışmalar hızlanmalı

Dönem karakter değiştiriyor. Her an derinlikli çözüm imkanları da, çatışma olasılıkları da devrededir. Özellikle hükümetin atacağı adımlar çatışma olasılığını ortadan kaldıracağı gibi çözümü de yeni formatta derinleştirerek geliştirebilir. Çok zorlanmama rağmen süreci bugüne taşımaktan pişman değilim. Hatta çok önemli buluyorum. Süreç Türkiye’nin derinlikli, dışa açılımcı, demokratik hamlesine en önemli katkıyı sunacak bir yetkinliktedir. Tüm tarafları bu temelde üzerlerine düşeni yapmaya davet ediyorum. Eğer siyasi iktidar silahlı güçlerin topluma dönüş yapmasını istiyorsa gereken yasal çalışmaları hızla hayata geçirmek zorundadır. Dönüş yasası dahil olmak üzere tüm yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması tarihi önemdedir.”

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

mesut 4 yıl önce yorumlandı

ne kadar da dogru soylemıs ya barısırız yada olumune savasırızç 30 yıldır mucadele eden bır mıllet savasmaktan korkmaz ama barısmak ıcınde mucadele verır kimse bunu unutmasın.

0 Kişi beğendi.