Yavruma iki eldiven giydirdim ki üşümesin

10 Ocak 2012 Salı 02:09

Bombaların parçaladığı bedenlerden biri de 13 yaşındaki Erkan’ındı. Anne Felek Encü, “Kaçağa gideceğim, bilgisiyarın taksidini öderim ana” diye evden çıkan oğluna üşümesin diye çift eldiven giydirip yollamış...

Yavruma iki eldiven giydirdim ki üşümesin
Felek Encü, kendisi doğmadan önce, kaçağa gittiğinde mayına basarak ölen babasını hiç görmemiş. 14 yaşındayken evlendiği ‘mecburen korucu’ kocası Mehmet Encü’yü ise düğünden 10 gün sonra operasyona götürmüşler. Çok yalvarmış ‘götürmeyin’ diye, yine de götürmüşler. O sefer değil ama 1998’deki bir sınırötesi operasyonda mayına basarak gözlerini kaybeden kocası kendisine gazi olarak teslim edilmiş. Sınırdan gelen son bomba ise geçen hafta 13 yaşındaki oğlu Erkan’ı koparmış Felek Encü’den.


“Ben tandırda ekmek pişiriyordum” diye anlatıyor; “Oğlum geldi ‘Ben kaçağa gideceğim’ dedi. ‘Gitme’ dedim, dinletemedim. Üstünü başını giydirdim, soğuktur diye de iki yün eldiveni üstüste giydirdim.” Erkan’a ismini bir komutan vermiş. Aynı aileden birisinin korucu olduğu diğerinin dağa çıktığı bu sınır köyünde, 2005’e kadar komutanlarla köylülerin içiçe bir hayatı varmış. Bazen Mahmur Kampı’ndaki yakınlarını görmeye giden köylüler, komutanlarla da taziyede ya da eğlencede biraraya gelirmiş. Felek Encü, “Bir komutan vardı çok iyiydi, karısı da ‘mellek’ gibiydi” diye anlatıyor. İşte o iyi komutan Felek Encü’nün tek erkek çocuğunun isminin kendi ismi olmasını istemiş, böylece 13 yıl yaşayacak bu bebeğe Erkan ismi verilmiş...

Türk toprağı görmek istemiyorum

Anne Encü bombalama haberini aldığında kayınvalidesinin evindeymiş. Duyduğunda çıplak ayaklarıyla evden fırlayıp karda yürümeye başlamış, yolda asker arabasını taşlamış, traktörlerle sınıra çıkan ilk gruptaymış. “Beni geçirmediler öbür tarafa, ama yerde karaciğerleri gördüm” diyor. Battaniyeye sarılı çocuğunun yüzünü de göstermemişler Felek Encü’ye, “Bir daha aklından çıkmaz” diye.

32 yaşındaki anne Encü, “Bilgisayarı da Kuran’ı da sahipsiz kaldı şimdi” diyor. Erkan, yeni aldıkları bilgisayarın bir taksidini çıkarmak için kaçağa çıkmış zaten... Kuran’ı da bir kez okuyup bitirmiş, ölmeseymiş ikinci hatimi indirecekmiş yakında.

Başbakan’dan para istemiyoruz, suçluları bulsun yeter...

Felek Encü, “Ben kendim ona oy verdiydim” dediği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a çok öfkeli. Akrabası “Erdoğan gibisi yoktu” diye söze girerken Encü, şimdi verdiği oydan utanç duyuyor. Erdoğan’ın öfkeli açıklamalarına çok kızan Felek Encü, “Biz 100 milyar verseydik, Başbakan kendi oğlunu verir miydi. Parasını da istemiyoruz, suçluları bulsun yeter” diye isyan ediyor.

Encü, BDP’yle ilgili olarak ise “Biz mecburuz, onlara sığınıyoruz, kötü günümüzde yanımızda olan onlar” diyor. Camiden çıkartılırken ailenin kontrolü dışında tabutların üzerine konulan sarı, kırmızı, yeşil bayraklarla ilgili “Evet, şu saatten sonra o bayrakla gurur duyuyorum” şeklinde konuşuyor. “Bayrak fikri öfkeden doğdu” diyen yanındaki kadının sözlerini tasdik eden anne Encü, “Bize destek çıkanlara BDP’ye, sanatçılara, gazetecilere çok teşekkür ediyorum, Türklere de hiçbir kızgınlığım yoktur” diye ekliyor. Öte yandan Türklere değil ama hükümete çok öfkeli olan Felek Encü, bundan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz sorusuna “Kuzey Irak’a gitmek istiyorum ben. Türk toprağı görmek istemiyorum” diye yanıt veriyor.
(TARAF)

Yorum Gönder