Yeni anayasa süreci rötuşla geçiştirilemez

08 Kasım 2011 Salı 21:57

Partisinin bayramlaşma programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Has Parti Genel Başkanı Kurtulmuş; "Bu anayasa değişiklikleri dostlar alışverişte görsün diye değil, birkaç tane maddesi üzerinde rötuş yapılarak geçiştirilecek bir süreç olamaz." dedi.

Yeni anayasa süreci rötuşla geçiştirilemez

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, HAS Parti İstanbul İl Başkanlığı binasında partililerle bayramlaştı. Deprem bölgesi Van'daki ziyaretlerini tamamlayan HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul'a geldi. İstanbul İl Başkanlığı'ndaki bayramlaşma törenine katılan Kurtulmuş, burada HAS Parti'nin birinci kuruluş yıldönümü olması münasebetiyle hazırlanan pastayı kesti. 

Bayramlaşma programı sırasında konuşma yapan Kurtulmuş, "Hepinizin Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum. İnşallah önümüzdeki yıl bayramı coşkulu bir şekilde kutlarız. Bu sene Bayram öncesi ciddi acılar yaşadık. Önce Çukurca'daki şehitler, daha sonra Erciş'te meydana gelen deprem bizi üzdü. Bu ülkenin gösterdiği büyük fedakarlık duygusundan büyük mutluluk duydum. Halkımız depremzede kardeşlerimizin yanında olduğunu gösterdi. Çok büyük katkılarımız belki olmadı ama 'biz de sizin yanınızdayız' demek için, bir dost eli olmak için oradaki kardeşlerimizin yanında olmaya gayret sarf ettik." diye konuştu.

Devlet kurumlarının ellerinden gelen destekleri gösterdiğini belirten Kurtulmuş, "Öyle görünüyor ki 1999 depreminden sonra şehirleşme konusunda yeterince ders almış görünmüyoruz. Aynı şekilde Erciş'te yerle bir olan binalarda yapım hataları var. Benzer bir depremin İstanbul'da olduğunu düşünmek bile istemiyorum. 12 sene geçti depremin üzerinden. İstanbul 7 şiddetindeki depreme hazır diyebiliyor muyuz? 99 sonrasındaki dönemde şehirlerimizin imar rantları dolayısıyla nasıl yağmalandığını bir görün. Burada sayın Başbakan söyledi: İktidarımıza da mal olsa. 10 senede bu tedbirlerin radikal bir şekilde alınması gerekiyordu." şeklinde konuştu.

Anayasa meclisi ve denetim meclisi kurulması yönünde iki tekliften söz eden Kurtulmuş, "Bu anayasa değişiklikleri dostlar alışverişte görsün diye değil, birkaç tane maddesi üzerinde rötuş yapılarak geçiştirilecek bir süreç olamaz." dedi.

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Zeytinburnu'nda il binasında düzenlenen bayramlaşma töreninde Partililer ile bayramlaştı.  Kurtulmuş, yeni anayasa sürecine ilişkin bazı yorumlar yaptı. Bayramdan sonra yeni anayasa süreci ile Türkiye'nin karşı karşıya kalacağını dile getiren Kurtulmuş, "2002 yılından beri anayasa için oy alan hükümetin artık kaçacağı yer kalmamıştır. Bu anayasa değişiklikleri dostlar alışverişte görsün diye değil, birkaç tane maddesi üzerinde rötuş yapılarak geçiştirilecek bir süreç olamaz. Onun için baştan adını doğru koymak lazım. Türkiye'nin herhangi bir rötuş anayasa değişikliğine ihtiyacı yoktur. Bu milletin yeni Türkiye'yi kurmak için yeni bir anayasaya topyekun ihtiyacı vardır." diye konuştu.

Anayasa meclisi kurulmasını isteyen Kurtulmuş, "Halk tarafından iki turlu sistem ile seçilmiş tek işi anayasa yapmak olan anayasa meclisi marifetiyle yeni anayasanın yapılması en doğru en sağlıklı en demokratik yoldur. Öyle görünüyor ki bu anayasa süreci içinde parlamentoda bu değişiklik yapılacak. Ama bugünün tarihine not düşün. Bu mecliste anayasa yüzde 90 mutabakatla da çıksa Türkiye 4-5 yıl içinde bizim dediğimiz noktaya gelecek. Anayasa meclisi yapılarak yeni bir anayasa süreci içine girecek." dedi.

12 Eylül rejimini değiştirmek için önce meclis iç tüzüğünün değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, "12 Eylül'ün siyasi partiler yasası üzerinden iktidar devşiren hiçbir siyasi parti 12 Eylül rejimini değiştiremez. Meclis iç tüzüğü bu şekilde durduğu sürece 12 Eylül rejimi değiştirilemez. Dolayısıyla bizim diğer bütün partilerden ayrıldığımız nokta 2012'de yapılacağı aşağı yukarı belli olan bu yeni anayasamız yeni bir siyasal sistem getirsin. Bu siyasal sistem bir parlamenter sistemdir." dedi.

İkinci teklif olarak denetim meclisi kurulmasını isteyen Kurtulmuş, "Şuanda Türkiye Cumhuriyeti devletinde denetim fonksiyonu milletin elinde değildir. Biz onun için diyoruz ki devletin bütün denetim fonksiyonunu kendi elinde toplayan bir denetim meclisi kuralım. İdari ve mali bütün denetleme işleri bu denetim meclisinin elinde olsun. Bu meclis bir kanun yapma meclisi olmayacak. Parlamentoyu ve devletin kurumlarını denetleyen bir meclis olacak. Göreceksiniz önümüzdeki dönemde bu da gerçekleşecektir." şeklinde konuştu.

Uzlaşma Komisyonu hakkındaki fikirlerini de açıklayan Kurtulmuş sözlerini şöyle tamamladı: "12 kişilik bir komisyon kuruldu. İnşallah uzlaşırlar ve çok güzel bir anayasa metni ortaya çıkarırlar. Ama şimdiden ne deniyor? Bu masanın etrafındaki 12 kişinin, hepsinin bir tane oyu yok. Her partinin bir tane oyu var. Bizim itiraz ettiğimiz temel husus burasıdır. Anayasa meclisini onun için istiyoruz. Aslında bu şu demektir. 4 kişi Türkiye'nin anayasasını yapacak demektir. İyi de 1982 Anayasasını 5 kişi bir odanın içinde yaptığı için karşı çıktık." 

hasparti.org

Yorum Gönder