YPG: Ankara saldırısı ile ilişkimiz yok

18 Şubat 2016 Perşembe 13:28

YPG Genel Komutanlığı bir açıklama yayınlayarak, Ankara’da dün meydana gelen patlamalarla hiçbir ilgilerinin olmadığını duyurdu.

YPG: Ankara saldırısı ile ilişkimiz yok
 Halk Savunma Birlikleri (YPG), Ankara’da kuvvet komutanlıklarının olduğu bölgede askeri servis araçlarına düzenlenen ve 28 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyla ilgili bir açıklama yaptı.


Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun saldırıyla ilgili ‘Ankara saldırısını YPG yaptı’ açıklamasına tepki gösteren YPG Genel Komutanlığı, “Davutoğlu, bu açıklama ile Suriye ve Rojava’ya yönelik saldırıya zemin hazırlamak istemektedir” dedi.

YPG tarafından yapılan açıklama şöyle:

 

"YPG olarak, bize saldıran terör grupları dışında, komşu ülkelere karşı ve diğer güçlere karşı hiç bir askeri faaliyet içerisine girmedik. Bütün tahrik ve provokasyonlara rağmen, Türk ordusunun Rojava sınırındaki tüm saldırılarına rağmen, biz cevap vermedik ve tarihi bir sorumluluk içerisinde davrandık.

 

Dört yıldır, Türkiye-Suriye sınırının en güvenli bölgesi Rojava sınırıdır. Bizim tarafımızdan hiç bir askeri eylem yapılmamıştır. Bu gerçeği en iyi bilen ise, Türk ordusu ve AKP hükümetidir. Bilerek gerçekleri çarpıtıyorlar ve bizi Ankara’daki patlamadan sorumlu tutuyorlar.

 

Biz Türkiye halklarına ve dünyaya bir kez daha şu mesajı veriyoruz: Bizim bu olayla hiç bir ilişkimiz yoktur. Sadece bu saldırı değil, hiç bir zaman Türkiye’ye karşı bir saldırı içinde olmadık. Türkiye devleti, bizim onlara saldırı yaptığımızı asla kanıtlayamaz, çünkü bizim böyle bir saldırımız olmamıştır."

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Ankara’daki saldırının faili olarak Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) ve  Halk Savunma Güçleri (YPG) olarak açıklamıştı.

Yayınına telefonla bağlanan PYD Eş Başkanı Salih saldırıyla hiçbir ilgilerinin olmadığını, “Salih Neccar” olarak açıklanan saldırganı da tanımadıklarını söylemişti.


Yorum Gönder