YSK sandık taşıma kararını verdi

03 Ekim 2015 Cumartesi 15:15

YSK, İlçe seçim kurullarının bazı seçim çevrelerinden gelen sandık birleştirme ve sandık taşıma talepleri oy çokluğu ile Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından reddedildi.

YSK sandık taşıma kararını verdi
 YSK, 1 Kasım’da yapılacak seçimlerde, güvenlik nedeniyle bazı sandık bölgelerinin güvenli başka bir sandık bölgesine taşınmasına ilişkin ilçe seçim kurullarından gelen talepleri oy çokluğuyla reddetti. Böylece ilçe seçim kurullarının aldıkları kararlar iptal oldu.

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 1 Kasım Genel Seçimleri’nde güvenlik nedeniyle bazı sandık bölgelerinin güvenli başka bir sandık bölgesine taşınmasına ilişkin ilçe seçim kurullarından gelen talepleri reddetti.

Kurul, sandıkların taşınmasına yönelik talepleri oy çokluğuyla reddetti.

Bu karara göre, ilçe seçim kurullarının aldıkları kararlar iptal oldu.

Sur, Ceylanpınar, Yüksekova, Cizre, Batman, Varto…

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde İlçe Seçim Kurulu, 1 Kasım Genel Seçimleri için kaymakamlığın başvurusu üzerine 9 mahalledeki 6 okulda “güvenlik” gerekçesiyle sandık kurulamayacağını açıklamıştı.

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde, İlçe Seçim Kurulu, 8 sandığın taşınmasına karar vermişti.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde de İlçe Seçim Kurulu tarafından sandıkların taşınması kararı alınmıştı.

Cizre İlçe Seçim Kurulu’nun 18 Eylül’de aldığı karara göre ise, Şırnak’ın Cizre ilçesinde Cudi, Nur ve Sur mahallelerinde de sandık kurulmaması kararı alınmış, bu mahallelerde yaşayan 48 bin 687 seçmen başka mahallelerde oy kullanacağı açıklanmıştı.

Batman’da da Merkez İlçe Seçim Kurulu, 15 mahalledeki 26 okulda güvenlik gerekçesiyle sandık kurulmayacağına, bu nedenle seçmenlerin farklı bölgelerdeki sandıklarda oy kullanmasına karar vermişti.

Muş’un Varto ilçesinde İlçe Seçim Kurulu ise 91 köyün sandıklarının 20 köyde birleştirilmesine karar verilmişti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder