İsmail Beşikçi Vakfı kuruldu

06 Ocak 2012 Cuma 14:28

İsmail Beşikçi Vakfı, Beşikci’nin düşüncelerini paylaşmak ve eserlerini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla bir yıldan bari sürdürdüğü kuruluş çalışmasını tamamladı.

İsmail Beşikçi Vakfı kuruldu

29 Kasım 2011 tarihli Resmi Gazete ilânı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün tescil yazısıyla kuruluşu ilan edilen İsmail Beşikci Vakfı tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

ismailbesikci2.jpg 

Açıklamada şöyle denildi:

İnsanlığın vicdanı, bilimin yüz akı, aydınların onuru ve kararlı duruşuyla tüm demokrasi güçlerinin ve halkların gönlünde taht kurmuş İsmail Beşikci’nin adını bir vakıfla gelecek kuşaklara taşımak istedik.

İnsani, bilimsel, kültürel, etik değerlerin yozlaştırıldığı, hukuk, adalet, demokrasi, insan hakları gibi kavramların resmi ideolojinin idari ve cezai yaptırımlarıyla bastırıldığı, etik ve dinsel değerlerin devlet menfaati doğrultusunda kullanıldığı, “paranın insanların uğruna kurban edildiği bir Tanrı olup çıktığı” dünyada, insanlığın yetiştirdiği bilim insanı İsmail Beşikci’nin düşüncelerini paylaşmak ve eserlerini gelecek kuşaklara aktarmak gibi yüce bir görevle karşı karşıyayız.

ismailbesikci3.jpg

İsmail Beşikçi Vakfı olarak, İsmail Beşikci’nin adını, düşüncelerini ve eserlerini yaşatmayı; bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda araştırmalar yapmayı, kütüphaneler, bilim, kültür ve eğitim kurumları, arşiv ve dokümantasyon ve kültür merkezleri, enstitüler açmayı ve müze kurmayı amaçlıyoruz. Ayrıca çeşitli alanlarda organize edeceğimiz yarışmalarla İsmail Beşikci ödülleri vermeyi ve medya, basın-yayın faaliyetlerini yürütmeyi hedefliyoruz.

Vakfımızın kuruluş sürecine paralel olarak vakıf bünyesinde İsmail Beşikci Araştırma Kütüphanesi kurulmuştur. İsmail Beşikci’nin 60 yıldır büyük bir emekle biriktirdiği zengin içeriğe sahip kitap, dergi, gazete koleksiyonu ve arşivi yakında bilime ve kültüre ilgi duyan araştırmacıların, öğrencilerin hizmetine hazır hale getirilecektir.

Bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda araştırmalar yapmayı hedefleyen vakfımızın İsmail Beşikci ismini bir değer olarak kabul eden bilimin ve sanatın toplumun gelişmesine katkı sunacağına inanan herkeste büyük bir heyecan yarattığını biliyoruz. İsmail Beşikçi Vakfının topluma bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda yeni ufuklar açmasını ve yeni deneyimler katmasını destekleyen, İsmail Beşikci adına layık daha büyük projeler gerçekleştirmek için duyarlı herkesi İsmail Beşikci Vakfı Gönüllüsü olmaya ve vakfımıza destek vermeye çağırıyoruz.

İSMAİL BEŞİKCİ VAKFI

Mütevelli Heyeti                                 Yönetim Kurulu Üyeleri
İsmail Beşikçi                                      İsmail Beşikçi  -Başkan
İbrahim Gürbüz                                    İbrahim Gürbüz-Başk. Yrd.
İshak Tepe                                           İshak Tepe    -Sayman
Talat İnanç                                           Ruşen Arslan –üye
Abdullah Baran                                    Ahmet Önal    -üye                           

Adres: İsmail Beşikci Vakfı Kuloğlu Mah. Ayhan Işık Sok. No: 21/1 Beyoğlu/İstanbul

Kaynak:
Yüksekovahaber.com

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

baran dalgıç 7 yıl önce yorumlandı

ibrahim gürbüz kürtlerin en zengini var yemez amcadır bu işte mutlaka ekonomi çıkarı vardır kimseler o adamın bir fincan kahvesi kimselere nasip olmamıştır malını nasıl vakıf yaptı ya popolizim yapıyor ismail b adını kullanarak yada beklentileri var?

0 Kişi beğendi.