Karakoç ödül aldığı törende yoktu

27 Aralık 2011 Salı 02:35

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu. Edebiyat ödülüne layık görülen Sezai Karakoç törene katılmadı

Karakoç ödül aldığı törende yoktu
Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen Kültür ve Sanat Büyük ödülleri bugün düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Cumhurbaşkanlığı makamından Ekim ayında, 2011 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nin sanat tarihi dalında Prof. Dr. Semavi Eyice'ye, edebiyat dalında Sezai Karakoç'a, eleştiri alanında Doğan Hızlan'a ve geleneksel sanatlar dalında Hasan Çelebi'ye verilmesinin uygun görüldüğü açıklanmıştı.

Hayatı boyunca gözlerden uzak yaşamaya özen gösteren fikir adamı ve şair Sezai Karakoç Çankaya Köşkü'nde yapılan törene katılmadı.

Ödülleri veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sezai Karakoç için büyük mütefekkir ve şair ifadelerini kullanarak Karakoç'un fikirleriyle birçok insanı etkilediğini, kendisinini de eserlerini okuduğunu ve istifade ettiğini vurguladı.

Törene Katılmayan Karakoç'un 'Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine' şiiri Kenan Işık tarafından okundu.

Karakoç'un ödülünün kendisine iletileceği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, hizmet ve eserleri ile Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, Türkiye'nin kültür ve sanatını yüceltmeye çalışan Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişileri veya kurumları devlet adına onurlandırmak ve özendirmek amacıyla veriliyor.
(Dünya Bülteni)

Yorum Gönder