Erdoğan Time'a kapak oldu

18 Kasım 2011 Cuma 02:09

Başbakan Erdoğan, Time dergisinin 28 Kasım'da yayınlanacak olan sayısına kapak oldu.

Erdoğan Time'a kapak oldu

ABD'nin ünlü dergisi Time'ın, 28 Kasım'da yayınlanacak olan sayısına kapak konusu olarak Başbakan Erdoğan seçildi.

'Erdoğan's Way' (Erdoğan'ın yolu) başlığının atıldığı kapakta, "Erdoğan ülkesini bölgesel lider haline getirdi. Peki Türkiye örneği Arap ülkelerini de kurtaracak mı?" ifadesi yer aldı.

Time Dergisi'ne daha önce Atatürk, İsmet İnönü ve Adnan Menderes kapak olmuştu.

Bobby Ghosh imzalı "Erdoğan'ın yolu" başlıklı kapak haberde, "Türkiye'nin İslami kökenli lideri, demokratik, seküler ve Batı yanlısı ülkesini küresel bir güç merkezi yapmayı başardı." denildi.

ABD baskısının aksine, Avrupa, Asya ve Güney Pasifik sayılarına Başbakan Erdoğan’ı kapak yapan Time’ın yazı kaynağı, Başbakan Erdoğan’la BM Genel Kurulu çalışmaları sırasında yapılan mülakat.

Kapak yazısını, "Her şeyden biraz koyulmuş. Okuyanın niyetine göre; herkese hitap etmesini amaçlamışlar" şeklinde değerlendiren NTV New York Muhabiri Selim Atalay, "Üslüpta Başbakan Erdoğan’ın da itiraz edeceği yönler var" dedi ve ekledi:

"Kapaktaki ifade düşündürücü. 'Türkiye’nin İslamcı lideri' deniyor ve 'Laik, demokratik, Batı yanlısı ülkesini bölgesel bir güç merkezine çevirdi. Ama bu örnek Arap baharını kurtarabilir mi?' ifadesi yer alıyor."

'Türkiye demokrasi modelinin' Arap Baharı ülkelerince uygulanması konusunda Erdoğan'ın kafasının 'karışık' olduğunu savunan TIME, "New York seyahati sırasında dergimize yaptığı açıklamada Erdoğan, 'Eğer yardım etmemizi isterlerse, ihtiyaçları olan bütün gereksinimleri sağlarız.' demişti. Daha sonra ise 'Sistemizi ihraç etme gibi bir manteliteye sahip değiliz.' şeklinde konuşmuştu." sözlerine yer verildi.

Erdoğan'ın görüştüğü Arap Baharı liderlerine 'İyi bir Müslüman olun ancak anayasanız Türkiye'ninki gibi laik olsun' mesajını verdiğine vurgu yapılan manşet haberde, AK Parti liderinin Mısır TV'sine verdiği mülakatta da, Laiklikten korkmayın, çünkü laik olmak din düşmanı olmak demek değildir.' tespitinde bulunduğu kaydedildi.

ntvmsnbc

Yorum Gönder