Irkçılık insanlığı da unutturuyor!

24 Ekim 2011 Pazartesi 01:19

Irkçılık, pislikle malul ve habis bir ruh halinin tezahürüdür. Bu nedenle her insan'ın kendisiyle mücadele etmesi gereken bir beladır.

Irkçılık insanlığı da unutturuyor!
Van depremiyle ilgili haberler ajanslara düştüğünden bu yana, ulusal sitelerin bazılarında bu haberlere yapılan yorumlarda tam bir ırkçılık rüzgarı estirilmeye başlandı.

Körüklenen ırkçılıkla kirletilmiş insanlar, saldırganlıklarını şimdi de depremin sarstığı insanların felaketine sevinmekte buluyorlar. Gazetelerin internet sitelerinde deprem haberlerine yapılan yorumlarda bu kirli ve lanetli duyguların nasıl da yörüngesinden koparak doğal bir afete dahi marazi bir bakışa dönüştüğünü açıkça göstermektedir.

Haber sitelerinde depreme ilişkin yapılan yorumlardan bazıları:

-beter olun insallah!
-şehitlerin kanı yerdemi kalacaktı?
-hakkari ve sirnak topragin altina gomulmustur umarim.
-inşallah daha büyük şiddetle olur taş üstünde taş kalmaz!
-beter olsun yerle bir olsun allahın gazabı..
-hükümetin yapamadığını allah yapacak inşallah.
-allahın sopası yokk beter olun!
-askerler dikkat etsin, yardim edicem diye sehit olmazsinlar?
-beş kuruş yardım yaparsam ellerim kırılsın.
-adamın içinden iyi olmuş demek geçiyor..
-allahım sen çok büyüksün bu daha uyarı.
-allah iste boyle vurur rabbim sana sukutler olsun.
-ohhh, serinledim biraz.
-kullandıkları kaçak elektriğin ve devlete sıktıkları kurşunların hesabını verin!
-allaha şükür allahın sopası yok orda yasıyan herkez ölmeyi zaten hakediyo.
-ayyy çok sevindim bak inşallah biraz vatan hainlerini temizler.
-yerle bir olsunlar kacakcılık onlarda, uyusturucu onlarda beter olsunlar!
-allah diyarbakirada nasip eder insallah..
-valla yerle bir olsa beş kuruş vermem. van'lıya para göndereceğime sokak köpeklerine mama alır yediririm. hiç olmazsa ihanet etmez.

Bu yorumlar ensonhaber.com internet sitesinde geçmiştir.

Diğer Gazetelerin internet sayfalarıyla, Facebook ve twiter'da da benzer mesajlar ağırlıklı olarak geçti. 

HABERTÜRK: HER NE KADAR VAN'DA DA OLSA…

Bu ırkçı ifadelerin bir tanesi de HaberTürk televizyonunda spiker tarafından canlı yayında kullanıldı. Spiker Duygu Canbaş, sunuculuğunu yaptığı depremle ilgili programın açılışında, “Türkiye bugün bir başka acı haberle aslında sarsıldı. Tüm Türkiye her ne kadar doğusunda, Van'dan gelmiş olsa da bu haber hepimizi gerçekten derinden sarstı ve üzdü” ifadelerini kullandı. Facebook'ta yoğun tepki alan bu ifade nedeniyle HaberTürk'ü kınayan ve Duygu Canbaş'ı istifaya çağıran sayfalar açıldı.

ÇÜRÜK ELMA GİRİŞİMİ

Bir diğer ırkçı yaklaşımı ise Elmadağ Haber sitesi yaptı. Depremin hemen ardından yoğunlaşan yardım kampanyaları sosyal paylaşım sitelerinde duyurulurken, Elmadağ Haber sitesi haberciliği bırakıp, sosyal paylaşım sitelerindeki bu duyurularda yer alan yardım kampanyalarının PKK bağlantılı vakıflar tarafından yapıldığını ileri sürerek, kampanyaları gölgelemeye çalışıyor. Elmadağ Haber, ayrıca ‎Van Belediyesi'nin başlattığı kampanyayı da karalamak istedi. 12 Mayıs 2011 tarihinde PKK bayrağının Van Belediyesi binasına asıldığını belirten internet sitesi, bu durumu Van'da büyük yardım kampanyası başlatan belediyenin girişimini engellemek için kullandı. Sitede yer alan yazıda, “Bayrağın asılmasına göz yuman Belediye yetkilileri, depremzedelere dağıtılmak için Türk halkından belediyeye ücretsiz kargolarla yardım toplamaya başladı. Türkiye'de yardım toplamak için Tek Yetkili ve En Etkili Kurum TÜRK KIZILAYI dır” denildi.

Haber Merkezi Notu:  Bu kadar büyük sitelerin editörleri bu kadar sorumsuz olabilir mi?
Bu nasıl anlayış?
Yorumcuların birbirleriyle kıyasladığı konuların, gerçekte birbiriyle ne ilgisi var?
Oysa, bu toprakların bütün çocuklarının ölümleri yüreğimizi dağlamalıdır. Kimsenin ölmesine sevinmenin insanlıkla bağdaşmadığı gibi, öldürmesine de ahlaki açıdan taraf olmamalıyız.
Bizim bir halka bırakın kin duymayı; Kin duyanlar olsa bile onlara karşı çıkıp adaletten asla şaşmamak için mücadele ettiğimiz varittir.
O nedenle; daha geniş kesimlere hizmet veren bu sitelerin editörlerini sorumlu davranmaya ve o mesajları yazanları ise insanlık deryasından nasiplenmeye davet ediyoruz.
Diyoruz ki; Irkçılık, pislikle malul ve habis bir ruh halinin tezahürüdür. Bu yüzden her insan'ın kendisiyle mücadele etmesi gereken aşağılık bir vebadır.

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 4

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

bülent can 6 yıl önce yorumlandı

ÇOK MERAK EDİYORUM MARMARA DEPREMİNDE IRKÇILIK OLMUŞMUYDU ALLAH BETER ETSİN DİYEN OLDU MU ?

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

delal amedi 7 yıl önce yorumlandı

yahu bunlar birkaç serseri kişiden ibaret değil, sosyal medyayı kullananlar genelde hali vakti yerinde olan orta tabakadan insanlardır. Bu ırkçı, şovenist zihniyetin anatomisi için yapılan haberler çok yerinde bulunmalı. ayrıca en büyük sorun bundan böyle toplumda bu zihniyetler olacaktır. kınıyorum bu lanetli yaratıkları...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

BIRA 7 yıl önce yorumlandı

Bir kaç yorumcunun yorumunu alıp haber yapmak ne kadar basit ve komik. Ülkemiz 1 hafta içinde iki felaket gördü. Bu acılar hepimizin. Altan Tan bu yorumları toplayıp halkı kışkırtacağına, gitsin Gülten Kışanak'ın yanında kedi yavrusu gibi gezsin. Zaten onların yancılığından ve ırkçı söylemlerden başka yaptığı birşey yok.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

isimsiz 7 yıl önce yorumlandı

Hınıshabere yakışmadı bu haber.. üc salak boyle yourm yapmış diye bunu haber yapmaya gerk yok... tam tersi bi tablo olsaydı benzer yorumları bir kaç salak kürt de yapacaktı.. tüm kürtler veya tüm turkler salaktır sonucu cıkmaz bundan...Bu haberi aldığınız sitede aynı nitelikte yorum yayınlamış. işte bundan bir tanesi. başbakan (Başlık) remezan(rumuz) başbakan kalkıp halkın milliyetçilik duyguylarıonı körüklüyor halkda işte bu ırkçı ve milliyetçi duygularla bu gibi yorumları yazıyor... Bunların birbirinmden farkı varmı? YÖNETİM: Bu haberi, dün facebookta Altan Tan sayfası aracılığıyla ilkin biz paylaştık. Vaktimiz olmadığı için siteye aktaramadık. Ayrıca, böyle haberler ibreti alem olsun diye yapılmalıdır. Bütün Türklerin böyle olduğunu iddia eden yok. Bu sizin kuruntunuzdur. Biz asla böyle birşey iddia etmemişiz. Anlatmak istediğimiz gayet açık ve anlaşılırdır.

0 Kişi beğendi.