Kürt çocuklarına Newroz hediyesi

21 Mart 2015 Cumartesi 10:09

İlk Kürtçe çocuk kanalı Zarok TV, bugün yayın hayatına başladı. Zarok TV Yayın Koordinatörü Dilek Demiral, yayın konseptini mümkün olduğunca çok çocukla tartışıp oluşturduklarını ifade etti

Kürt çocuklarına Newroz hediyesi
 Amed’de hazırlıkları biten Zarok Tv, bugün yayın hayatına başlıyor. Kürt çocuklarının anadillerinde yayın yapacak kanal Kürtçe’nin üç lehçesinde çocuklarla buluşacak. Zarok Tv Yayın Koordinatörü Dilek Demiral, 2014 yılı Temmuz ayında yayın hayatına başladıklarını ve 21 Mart’ta Kürt çocuklarına Newroz hediyesi olarak test yayınından normal yayına geçeceklerini ifade etti.

Yayın konseptini oluştururken mümkün olduğunca çok çocukla tartışıp çocukların fikirlerini aldıklarını dile getiren Demiral, “Çocukların kendi kanalları olduğunu bilmelerini istedik. Ne tür filmlerden hoşlanırlar diye sorduk ve yayın politikamızı bu şekilde geliştirdik” dedi. Program metinlerini çocuklarla birlikte yazdıklarını söyleyen Demiral, büyüklerin çocuklara öğretici olarak kullandığı bir dilden ziyade çocukların kendi kendisini anlattığını kaydetti.

Kendi programlarımız olacak

Kürtçe çocuk kanalının aslında geç kalınmış bir proje olduğunu ifade eden Demiral, “Çünkü bizler çocukluğumuzdan itibaren kendi anadilimizde film izleyememekten ya da okulda eğitim sisteminden kaynaklı sıkıntı yaşadık. Yeni nesil bunları yaşasın istemiyoruz” şeklinde konuştu. Zarok Tv’yi izleyen çocukların bütün film ve programlarda kendi anadillerinde her şeyi yapabilmeyi öğreneceklerini dile getiren Demiral, “Tüm dünya çocuklarının zevkle izlediği programları yayın akışımıza dahil ettik. Bunun yanında kendi yaptığımız programlarımız da var” dedi.

Çocuklar sunacak

Kanalda çocukların kendilerinin sunduğu programlara da yer verdiklerini söyleyen Demiral, “Zarokistan isimli programımızı çocukların kendisi sunuyor. Yaşadıkları coğrafyanın tarihini, kültürünü kendileri tanıtıyorlar ve kendi dillerine uygun olarak tanıtıyorlar ve en önemlisi bunu kendi anadillerinde yapıyorlar” vurgusunu yaptı.

Cinsiyetçi yaklaşımlara karşıyız

Zarok Tv’nin Kürt çocukları açısından iyi bir başlangıç olduğuna dikkat çeken Demiral, “Yayın hazırlık sürecinde dünyada ve Türkiye’de yayın yapan neredeyse bütün kanalları izledik. Genel olarak toplumsal cinsiyetçi bakış açısı hakimdi. Kadınlık ve erkeklik rollerinin öğretilen şeyle olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda biz yayın çizgimizde toplumsal cinsiyetçi yaklaşımlara karşı da bir duruşu esas almaya çalıştık” diye konuştu. Demiral, yayına başladıktan sonra tepkilere göre yayın çizgilerinde değişiklikler yapabileceklerini de sözlerine ekledi.

Yorum Gönder