Nuray Mert ekrandan meslektaşlarını bombaladı!

09 Şubat 2012 Perşembe 00:57

Uzun süredir ekranlarda olmayan Nuray Mert, Medya Mahallesi'ne konuk oldu ve siyasileri değil ama meslektaşlarını bombaladı...

Nuray Mert ekrandan meslektaşlarını bombaladı!
 CNN Türk'te Ayşenur Arslan'ın sunduğu Medya Mahallesi programına Milliyet gazetesi yazarı Nuray Mert konuk oldu.

Arslan'ın "Uzun süredir ekranlarda yoktu... Neden yok diye sorarız herhalde" şeklindeki girişine Nuray Mert'in yanıtı çarpıcıydı: "Çağıran olmadı..."

Arslan'ın sorularını yanıtlayan Mert, meslektaşlarına sert çıktı. 

Ayşenur Arslan: Açılımı savunan bir gazeteci olarak çok eleştirilidiniz. Hatta hedef haline getirildiniz.

Nuray Mert: Ben açılımı savunmadım ama konuşulmasını savundum. Türk kamuoyu konuşmaya açık değil. Konuya yaklaştıkça keşfettiğiniz şeylerin 10 sene önce çok uzağındaymışız. Bazı şeyleri hiç duymuyoruz. Onların ne dediğini bile bilmiyoruz. 

Kürt meselesinde çok çaba sarfeden isimler var. Ben onlardan biri değilim. ama bu ülkede yaşıyoruz ve meseleye ister istemez yakınlaşıyoruz. 
En yakınlaştığım olay 2005'de bir grup aydınla birlikte Başbakan'a gittiğimiz zamandı. Ben başbakan ile görüştüğüm için AKP'ye satıldın diyen bile oldu. 

Ayşenur Arslan: Başbakan sizi isminizle kürsüden suçluyor...

Nuray Mert: Siyasetçiler yapabilir ama okurdan ve meslektaşlardan gelen eleştiriler çok rahatsız edici. "AK Parti düşmanlığı gözünü bürümüş" deniyor benim için. Eğer öyle olsam 2005 yılında Başbakan ile görüşmek için çaba sarfetmezdim her halde.Yazar çizerler herşeyi bildiği halde böyle kapkara bir tablo çizebiliyorsa, kamuoyu da aynı şeyi söyleyebiliyor.

Ben yazımda "Sivil dikta" dememiştim, "sivil istibdat" diye yazmıştım. O yazı bir İngiliz milletvekilinin yazısına gönderme yapıyordu... Sivil diktayı kullanmaktan da hiç çekinmem. Bunun karanlık bir tabir haline dönüştürülemesine de sonuna dek karşıyım. Bu teze katılmamak mümkün. Ben eleştirilmek yerine askeri darbeye zemin hazırlamak ile suçlandım. daha dün AK Parti genel başkan yardımcısı sivil dikta paroladır filan dedi. 

İsim vermeyeyim, şimdi hepsi AKP otoriteleşiyor mu diye yazı yazıyorlar. Burası böyle bir ülke. Şikayet etmek için söylemiyorum ama böyle bir ülkede demokrasi de bu kadar işliyor.


(Gazeteciler.com)

Yorum Gönder