ROJ TV Kapatılmadı

10 Ocak 2012 Salı 14:15

Danimarka'da, Roj TV'nin, PKK ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle Ağustos ayında açılan kapatma davası bugün sonuçlandı. Danimarka'daki davada ROJ TV'nin kapatılması istemi reddedildi.

ROJ TV Kapatılmadı

Danimarka'da, Roj TV'nin, PKK ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle Ağustos ayında açılan kapatma davası bugün sonuçlandı. Kopenhag Şehir Mahkemesi, ülke yasalarına göre Roj TV'nin yayınlarının durdurulmasına gerek olmadığına hüküm verdi. Yayıncı şirkete 65 bin Danimarka kronu para cezası verildi. Savcının kararı temyize götürmesi bekleniyor. 

Roj TV kararına ilk tepki TBMM Başkanı Cemil Çiçek'ten geldi. Çiçek, "Bu kanal teröre destek vermektedir. Bize akıl vermeye çalışanlar kendi çirkinliklerini görmüyor" dedi.
Şimdiye dek 29 duruşma gerçekleştirilen Roj TV davasında iddia makamı, Türkiye’de çeşitli tarih ve zamanlarda PKK, TAK ve HPG’nin gerçekleştirdiği saldırılarda ölen asker, polis, sivil, çocuk ve öğretmenlerin sayılarına değinerek, PKK'nın bir terör örgütü olduğuna dikkat çekti ve Roj TV'nin 1999 yılında İngiltere'de kapatılan Med TV'nin devamı olduğunu savundu. Roj TV ise savunmasını ağırlıklı olarak basın ve ifade özgürlüğü üzerine kurdu.

Roj TV'nin Danimarka'da stüdyosu bulunmuyor. Ancak kanal sahip olduğu lisansla, 2004'ten bu yana Kopenhag'dan uydu aracılığıyla 68 ülkede yayın yapıyor. Roj TV konusu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen arasında gerilime yol açmıştı. Türkiye’nin yayını sonlandırma girişimlerine rağmen Roj TV’nin, bu ülkeden yayın yapmaya devam etmesi Ankara’nın tepkisini çekmişti. Danimarka suçlamalara, Roj TV’nin ülke yasalarını ihlal etmediğini, yasaklanması konusunda yetkileri olmadığını belirterek yanıt vermişti. Ancak Danimarka, Türkiye'nin talebi üzerine 2004 yılında, Roj TV hakkında bir soruşturma başlattı.

RADİKALYorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 3

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

İrfan Keskin 7 yıl önce yorumlandı

Bu dava yeşil faşistlerin beş yıldır Roj Tv nin kapatılması için yürüttüğü kirli entrikaları boşa çıkardı.Faşistler kendisinden olmayan herkese karşıdır.Bu yeşil faşistler ise Kürtlerin gözü kulağı ve kalbi olan ROJ Tv ye karşı olduğu gibi kendisi gibi olmayan ulusalcı ve milliyetçi faşistlere de karşıdır.Roj Tv olmasaydı belki de ULUDERE Katliamını PKK ye yıkacaklardı.ROJ Tv ve yabancı kanallar bu olayı sıcağı sıcağına servis ettiler. Ancak başta Zaman Gazetesi ve Samanyolu Tv olmak üzere Türk medyası bu olayı PKK ye yıkamayacağını anlayınca bu kez Katliamcıların yaptıklarına gerekçe mazeret üretmedeki ustalıklarını bir kez daha gösterdiler.RTE, bu katliam nedeniyle TSK yı bir kaç çehirde Yılbaşı kutlamalarını iptal ettiği için kutladı.Aynı RTE bu katliam için TSK ya hiç bir şey demedi.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

belcika 7 yıl önce yorumlandı

burda haksizlik yapilmaz hele halkindan birse saklamaz dogru olmasa bu avrupa ulkeleri birbirinlen gecinemezdi adam lar daima dogrunun yanindadir roj tv kurtlerin gozunu aciyo dogru haber dogru gundem kapatamazlar kapatsalar biz danimarkaya 1 milyonlan avrupadan gideriz oraya kine em hewallan

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

sebahattin çakmak 7 yıl önce yorumlandı

avrupa demokrasisini recep erdoğan ın ileri demokrasisi ile bir tutan lar yanıldılar ve yenildiler

0 Kişi beğendi.