400 HPG'li Kobani'de

20 Eylül 2014 Cumartesi 14:23

Suriye'de IŞİD ile PKK/PYD arasındaki çatışmalar tüm şiddeti ile devam ederken PKK'den çok kritik bir hamle geldi.

400 HPG'li Kobani'de
 Kuzey Irak ve Türkiye topraklarında konuşlanmış yaklaşık 400 kadar HPG'li bu gece yarısından itibaren Türkiye sınırının sıfır noktasında bulunan Kobani'ye ulaştı. Kobani halkı tarafından şehir merkezinde havaya ateş açılarak büyük bir sevinçle karşılanan yaklaşık 400 kadar PKK 'linin, yanlarında uçaksavar, doçka anti tank gibi ağır makineli silahlar getirdikleri öğrenildi. 

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bağlı Mürşitpınar köyünün sıfır noktasında bulunan Kobani'de konuşlanan HPG militanları IŞİD'le savaşmak üzere doğu ve batı cephelerine gittikleri belirtildi. 

300 PKK/PYD'Lİ KURŞUNA DİZİLDİ İDDİASI
 

Öte yandan IŞİD'in Kobani'nin doğusunda bulunan ve PKK/PYD ile çatıştığı köylerde esir aldığı yaklaşık 300 kadar PKK/PYD'liyi Akçakale'de kurşuna dizdiği öne sürüldü. 

Kobani'yi doğu, batı ve güneyden olmak üzere üç koldan kuşatıp yoğun top, tank ve füze saldırısına maruz bırakan IŞİD militanlarının, Kobani'nin doğu köylerinde çatışmada yakaladıkları 300 kadar PKK/PYD esirine işkence ederek Akçakale'ye götürdüğü ve burada kurşuna dizdiği iddia edildi.

Kürdistan Parlamentosu Kobanê için yardım çağrısında bulundu.


Kürd siyasi güçlerine ve uluslararası topluma çağrıda bulunan Kürdistan Bölge Parlamentosu, Rojava halkına yardım edilmesini ve sivillere yönelik olası bir katliamın önünün alınmasını istedi.
 
Kürdistan Bölge Parlamentosu, IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. ’’Teröristlerin saldırılarından ötürü yeniden binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Kobanê’de yaşanan yeni bir insalık dramıdır’’ denilen açıklamada şu sözlere yer verildi.
 
’’Kürdistan’daki tüm siyasi çevreler, tüm örgüt ve güçler, ulusal ruh ve bilinçle Rojava Kürdlerinin yardımına koşmalıdır.
 
Uluslararası topluma, özellikle ABD ve batılı ülkelere sesleniyoruz; Cidde ve Paris konferanslarında alınan kararlar çerçevesinde üzerinize düşen sorumluluğu yerine getirip acilen Rojava ve Kobanê halkının yardımına koşmanızı  talep ediyoruz. Sivillere yönelik olası bir katliamın önünün alınması gerekiyor.’’
 
Uluslararası kuruluşlara ve insani yardım örgütlerine de çağrıda bulunan Kürdistan Bölge Parlamentosu, tüm imkanların seferber edilerek, IŞİD’in saldırılarından kaçan halka, tez elden yardımların ulaştırılmasını istedi.  
 
Rojava’nın Kobanê kantonu yaklaşık 4 gündür IŞİD’in yoğun saldırısı altında. Rojava Savunma Birlikleri (YPG) güvenlik gerekçesi ile yaklaşık 100 köyü boşalttı.


Yorum Gönder