ABD'den Uyarı: Rojava'daki Çatışmalar Kaygı Verici

15 Ağustos 2013 Perşembe 08:31

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Marie Harf, Kürtler ile El Kaide bağlantılı gruplar arasındaki çatışmalardan “derin kaygı” duyduklarını belirtti.

ABD'den Uyarı: Rojava'daki Çatışmalar Kaygı Verici

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Marie Harf, Kürtler ile El Kaide bağlantılı gruplar arasındaki çatışmalardan “derin kaygı” duyduklarını belirterek, Halep ve diğer yerlerde yaşananları “en sert biçimde” kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Marie Harf, 12 Ağustos günü düzenlediği günlük basın toplantısı sırasında Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin geçen hafta yaptığı açıklamaya ilişkin bir soru üzerine tarafları “gerginliği artıracak eylemlerden kaçınmaya” çağırdı.

Harf şöyle konuştu: “Halep eyaletinde geçtiğim hafta yaşanan saldırılar ardından aşırı kesimler ile Kürtler arasında devam eden çatışmalarla ilgili haberlerden derin kaygı duymaya devam ediyoruz. Biz sayın Barzani’nin yorumlarından haberdarız ve tüm grupları Suriye içinde ve sınırları dışında gerginlik ve şiddetin artmasına yol açacak her hangi bir eylemde bulunmaktan kaçınmaya çağırıyoruz. Biz açık mezhepçi provokasyonunun haklı gösterilemeyeceğini vurgulamaya devam ederek, Halep ve diğer yerlerde gördüğümüz bu tür saldırıları en sert biçimde kınadığımızı belirtiyoruz.”

Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, 10 Ağustos günü Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesi’ne gönderdiği bir mesajda, Batı Kürdistan’daki El Kaide bağlantılı grupların saldırılarını araştırmasını istemişti. Barzani, “eğer bilgiler doğruysa” Rojavalı kadın ve çocukların güvenliği için tüm olanaklarını devreye koyacaklarını söylemişti. (Kurdpress News) 

Yorum Gönder