Alman istihbaratı Gülen hareketini izlemeye aldı

13 Şubat 2014 Perşembe 13:17

Almanya'da Gülen hareketinin eyalet istihbaratları tarafından standart kriterlerle araştırılması talep edildi.

Alman istihbaratı Gülen hareketini izlemeye aldı
Almanya'da nüfus bakımından Türklerin en yoğun olduğu Kuzey Ren-Westfalya Eyaleti NRW İçişleri Bakanı Ralf Jaeger, iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatının tüm eyaletlerdeki şubelerinin Gülen hareketi hakkında yaptıkları araştırmaları aynı kriterlerle sürdürmelerini taleb etti.

İçişleri Bakanlar Konferansı Başkanı sosyal demokrat politikacı Jaeger, Katolik Haber Ajansına verdiği demeçte, Gülen hareketi konusuna açıklık getirilmesi gerektiğini, mevcut araştırma sonuçlarının tam olarak yeniden gözden geçirilmesinin bu konuda daha faydalı olacağını söyledi.

Rheinland-Pfalz Eyaleti İçişleri Bakanı Roger Lewentz de daha önce Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'ye yazdığı mektupta Gülen hareketiyle ilgili kendilerine gelen şikayetlerin arttığını belirterek, Anayasayı Koruma Teşkilatının tüm birimleri tarafından kapsamlı bir araştırma yapılmasını taleb etmişti.

Baden-Württemberg Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı, Gülen hareketiyle ilgili bir inceleme başlatmış, hareketin Almanya'da demokratik düzene karşı faaliyet yaptığı yönünde bir delil bulamamıştı. Ancak din özgürlüğü ve kadın-erkek eşitliği konularında bu hareketin sorunlu olduğunu bildirdi. (Dünya Bülteni)

Yorum Gönder