Che’nin kızı: “Babam yaşasaydı Kürtlerle birlikte savaşırdı”

10 Mayıs 2014 Cumartesi 00:05

Arjantinli devrimci lider Ernesto Che Guevara’nın kızı Aleida Guevara Rudaw’a konuştu. Aleida, babasının ortadoğu gezisi sırasında Suriye’ye geçtiğini ve Suriye Kürdistanı Bölgesini gezdiğini söyledi. Aleida babasının Kürtlerle ilgili bilinmeyen yönlerini de anlattı.

Che'nin kızı: 'Babam yaşasaydı Kürtlerle birlikte savaşırdı”
 Ernesto Che Guevara Arjantin’de doğdu. Gençliği dünyayı dolaşarak geçti. Tıp doktoru olmasına rağmen devrimci mücadeleyi tercih etti. Fidel Kastro ile birlikte Küba Devrimine katıldıktan sonra sağlık bakanlığını bırakıp Bolivya dağlarında mücadeleyi sürdürme kararı aldı. Bolivya’da girdiği bir çatışma sonrasında yaşamını yitirdi. Ernesto’nun yaşamı ile ilgili çok şey yazıldı çizildi. Dünyada adı en çok bilinen devrimci liderlerden. Buna rağmen hala bilinmeyenleri var. Bilinmeyenlerden biri de Kürtlerle ilgili olan anıları.

Ernesto Che Guevara’nın kızı Aleida Guevera, babasının Kürtlerle ilgili bilinmeyen yönlerini Rudaw’dan Serdar Agit Boztemur’a anlattı.

Aleida Guevara: “Babam yaşasaydı Kürtlerle birlikte savaşırdı”

Barıştan söz ettiğimizde öncelikle bir çocuğu düşünebilmeliyiz. Eğer iyileşmesi için bir ilaç bile yeterliyken çocuklar hala ölebiliyor ise, eğer insanlar işsiz ve aç ise, başlarını sokacak bir evleri yoksa, barış gelmez. Barışı kazanmak için insanların mücadele etmesi gerekir. Barış için tüm mücadele yöntemleri meşrudur. Ben inanıyorum ki babam yaşasaydı, ağır bir zulüm yaşayan Kürt halkının yanında olur ve onlarla birlikte mücadele ederdi. Bir arjantinli olarak nasıl Küba’da savaştı ise aynı şekilde Kürt halkı için Kürdistan’da da savaşırdı.

Aleida Guevara: “Babam Kürtlerin insani yönlerini sevdi”

Babam Mısır, Beyrut ve Filistin’i gezdi. Filistin halkı için çok çalıştı. Ortadoğu gezisinde Suriye’nin yanı sıra Suriye Kürdistanı’na da uğradı. Suriye’de Şam ve Halep’e giden babam Kürtlerin misafirperverliğine dönük duygularını notlarında da yazmış. Aynı zamanda Kürdistan’ın harika bir vatan olduğundan da söz ediyor.

RUDAW

Yorum Gönder