DAİŞ terörü Fransa'yı vurdu

14 Kasım 2015 Cumartesi 17:25

Fransa’nın başkenti Paris’te bir konser salonu ile bazı restoran ve barlarda silah ve bombayla 6 ayrı saldırı gerçekleştirildi. Resmi rakamlara göre saldırıda en az 127 kişi hayatını kaybetti. The Guardian, kent genelindeki saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 158 olduğunu aktarırken, 80'i ağır olmak üzere 200'den fazla kişinin yaralandığı açıklandı. Bataclan konser salonunda rehine alınan 118 kişinin öldüğü belirtildi.

DAİŞ terörü Fransa'yı vurdu
 Saldırganlardan dördünün konser salonunda öldüğünü belirten bir Fransız yetkili, üçünün üzerlerindeki patlayıcıları infilak ettirdiğini, diğerinin de polis tarafından vurulduğunu belirtti. Üç saldırganın Stade de France yakınlarında öldüğünü, bir saldırganın ise Paris'in doğusunda sokakta öldürüldüğünü ifade etti.


'DAİŞ'in yaptığı savaş ilanıdır'

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris katliamının ardından sabah saatlerinde düzenlenen Güvenlik Konseyi'nden sonra yaptığı açıklamada saldırının DAİŞ tarafından düzenlendiğini söyledi.

François Hollande, “Dün Paris ve Stade De France'ın yer aldığı Saint Denis'te olanlar Fransa için savaş sebebidir. Bu terörist ordu DAİŞ tarafından yapılan bir savaş ilanı.” dedi.

DAİŞ çetesi de saldırıyı resmi olarak üstlendi.

En ağır kayıp konser salonunda verildi

Paris’teki saldırılar, yerel saatle 21.45’te başladı. İlk olarak bar ve kafelerin yoğun olduğu bir bölgede ateş açıldığı haberi geldi. Ardından, Fransa-Almanya maçının oynandığı Stade de France yakınlarında patlamalar gerçekleştiği bildirildi. Aynı zamanda, ABD’li bir grubun çaldığı Bataclan konser salonunda da çok sayıda kişinin rehin alındığı duyuruldu.

En çok can kaybı, Voltaire Bulvarı üzerindeki Bataclan’da yaşandı. Eagles of Death Metal adlı Kaliforniyalı grubun konser verdiği salonda 100’den fazla kişi hayatını kaybetti. İngiliz The Guardian 118 olarak duyurdu. Konser salonunun üst katlarında ya da koltukların altında saklanan 100’ün üzerinde rehine kurtarılırken, 1 saldırganın öldürüldüğü açıklandı.

Saldırganlardan dördünün konser salonunda öldüğünü belirten güvenlik kaynakları, üçünün üzerlerindeki patlayıcıları infilak ettirdiğini, diğerinin de polis tarafından vurulduğunu belirtti. Kaynak, üç saldırganın Stade de France yakınlarında öldüğünü, bir saldırganın ise Paris'in doğusunda sokakta öldürüldüğünü ifade etti.

Fransa-Almanya maçının oynandığı Stade de France yakınlarında da en az 3 saldırı gerçekleşti. Stat çevresindeki patlamalarda 4 kişinin hayatını kaybettiği ve en az 50 kişinin yaralandığı açıklandı. Maçı izleyen Cumhurbaşkanı François Hollande, acil olarak tahliye edildi. Sahada kısa süreli panik yaşandı.

Aynı cadde üzerinde bulunan iki restorantda da en az 11 kişi hayatını kaybetti. Ancak yetkililer, bu restoranlardaki kayıplarla ilgili detaylı bilgi vermedi. Kentin farklı yerlerinde meydana gelen saldırılarda da 26 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye'deki G-20 programını iptal edildi, sınırlar kapatıldı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yaşananları 'beklenmeyen terör saldırıları' olarak nitelerken ülkedeki güvenlik güçlerinin izinleri iptal edildi. Saldırı nedeniyle Türkiye'ye yapacağı G-20 zirvesi ziyaretini iptal eden Hollande, 118 kişinin hayatını kaybettiği Bataclan konser salonunun dışında yaptığı konuşmada, “Savaşacağız ve bu savaş acımasızca olacak.” dedi.

Cuma akşamı gerçekleşen saldırı ardından OHAL ilan edildi. Fransa II.Dünya Savaşı ardından yaşadığı en kanlı olay üzerine sınırlarını kapattı, Schengen uygulamasını iptal etti. Sınırlarda terör operasyonu başlatıldığı belirtilen Fransa'da, bin 500 asker de Paris'e sevk edildi. Paris'le bağlantılı tüm uçuşlar iptal edildi, havaalanlarında güvenlik önlemleri artırıldı. Önlemlerin en üst düzeye çıkarıldığı Fransa'da halkın evlerinde kalması uyarısı yapıldı.


Yorum Gönder