Dünya bu fotoğrafları konuşuyor

19 Şubat 2014 Çarşamba 00:37

CNN International muhabirinin "4 yaşındaki Suriyeli çocuk ailesinden ayrı düştü, çölü tek başına geçti" Tweet'inin tamamen doğru olmadığı ortaya çıktı.

Dünya bu fotoğrafları konuşuyor
CNN sunucularından Hala Gorani'nin, "4 yaşındaki Suriyeli çocuk çölü tek başına geçiyor" diyerek paylaştığı fotoğraftaki çocuğun aslında yalnız olmadığı ortaya çıktı.

soL Haber Portalı'nın yaptığı habere göre, 17 Şubat günü, CNN'in uluslararası masasından Hala Gorani, Twitter hesabından bir fotoğraf paylaştı. Gorani fotoğrafı, Birleşmiş Milletler ekibinin, Suriye'den kaçarken ailesini kaybetmiş 4 yaşındaki Mervan'ı çölü geçerken bulduğu anonsuyla duyurdu.

Yaklaşık yarım saat sonra Gorani, Mervan'ın ailesiyle yeniden buluştuğunu söyleyen bir tweet daha attı. Gorani'nin ikinci tweetinde fotoğrafın kaynağı olarak belirttiği Andrew Harper ise, Gorani'den 24 saat önce attığı tweet'te Mervan'ın "geçici olarak ailesinden ayrı düştüğünü" belirtiyordu.

Ancak sosyal medyada bazıları, Gorani'nin paylaştığı fotoğraftan ve anonsundan tatmin olmadı. Google+ üzerinden faaliyet yürüten Open Newsroom isimli bir topluluk, Gorani'nin paylaştığı fotonun orijinal olduğundan değil, bağlamından şüphelenmeye başladı. Bunun üzerine, fotoğrafı çektiği bilinen Andrew Harper'ın Twitter hesabını kontrol etmeye başladılar.

Daha sonra, Guardian'dan Shiv Malik, o bölgede bulunan Birleşmiş Milletler basın sorumlusu ile temasa geçti. Basın sorumlusu, Mervan'ın çölü geçen ana mülteci gövdesinin yalnızca 20 adım arkasından yürüdüğünü söyledi. Ancak Gorani, Malik ile tartışmaya başladı. Kendi ekibinin de BM yetkilileriyle görüştüğünü iddia eden Gorani, çocuğun kaos sırasında ayrıldığını ve kayıp çocukların bir sorun olduğunu söylediklerini aktardı. Bir başka mesajında Gorani, "çocuğun ailesini bulması için yardıma ihtiyacının açık olduğunu, sorunun küçümsenmemesi gerektiğini" vurguladı.

Ancak Gorani'nin "4 yaşındaki Suriyeli çocuk tek başına çölü geçiyor" temalı tweeti 7 bin 500'in üzerinde "rt" alırken, olayın aslını anlatan tweetler yalnızca 100'ün üzerinde "rt" aldılar. Böylece, CNN sunucusunun propagandif haberciliğinin verdiği mesaj, gerçeklere göre daha fazla yaygınlık kazandı.

Daha sonra, BM'nin Cenevre'deki Mülteciler Yüksek Komiseri sözcüsü Andrej Mahecic'in Daily Mirror'a yaptığı açıklama iyice kafaları karıştırdı. Mahecic, Mervan'ın gece sırasında kaybolmuş olabileceğini düşündüklerini söyledi. Böylece, BM'nin Cenevre'deki sözcüsü ile bizzat çöldeki basın sorumlusu oldukça farklı iki hikaye anlatıyordu.

Tartışmaya son noktayı koyan ise, fotoğrafı çeken Andrew Harper'ın tweet'i oldu. Mültecilerin ana ekibinin olduğu bir fotoğrafın yakınlaştırılmasıyla ortaya çıkan görüntü, Mervan'ın ana ekipten biraz arkada, ama kaybolmamış olduğunu gösteriyordu. Yani BM basın sorumlusunun "20 adım" iddiası doğruydu.

Dünya bu fotoğrafları konuşuyor

Suriye'deki iç savaştan komşu ülkelere kaçan insanların sayısı giderek artarken, Ürdün-Suriye sınırında önceki gün çekilen fotoğraflar dünyayı şok etti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR)'da görevli Andrew Harper'ın Twitter'da paylaştığı, Suriye-Ürdün sınırında çölü yürüyerek geçen dört yaşındaki Marwan'ın fotoğrafı kanlı iç savaşın geldiği noktayı gösteriyor.

Dört yaşındaki küçük Marwan, BM görevlileri tarafından sınırı kucakta taşınarak geçtikten sonra ailesi ile yeniden buluşturuldu. 

Yorum Gönder