Fransız Filozof: Kürt devleti kurulacak; Rakka da içinde!

28 Nisan 2016 Perşembe 15:09

Ünlü Fransız sosyolog, filozof Prof. Dr. Alain Touraine, bağımsız Kürt devletinin kurulacağından emin olduğunu söyledi.

Fransız Filozof: Kürt devleti kurulacak; Rakka da içinde!
 Kürt Devleti karşıtlarının “Çağımızda ulus Devlet zamanı geçti, biz Kürt devletine karşıyız… Kürt Devleti kurmak isteyenler ilkel milliyetçidir” söylemlerine karşın dünyanın en iyi üniversitelerinde yetişmiş ve ders veren, meşhur fransız sosyolog, filozof  Touraine zamanınmilli devletler zamanı olduğunu söylüyor. Kürtlerin milli devletlerini kurması gerektiğinisöyleyen meşhur filozof Prof. Dr. Alain Touraine, “ilkel milliyetçilik”gibi tarih ve felsefeden yoksun düşünce ile söylemlerin aksine Milliyetçiliğin modern bir kavram olduğunu, Ortadoğu’nun ilerleme ilacı olduğunu yansıtıyor.

Touraine, Kürtler’in önce bölgelerini tamamen kontrol etmesi gerektiğini vurguladı.

Fransız sosyolog, “IŞİD ve benzeri grupların hedefinin, İngiliz, Fransız ve Amerikalılar’ı galeyana getirip, Ortadoğu’ya çekmek olduğunu” belirtti.

Prof. Dr. Alain Touraine, Rûdaw’ın sorularını yanıtladı.

Fransa savaş ilan etti, sizce bu savaş kime karşı olacak?

IŞİD’e karşı… Eğer birileri Fransızlar’ın Suriye’yi işgal etmek istediğini düşünüyorsa, bu büyük bir yanılgıdır.

IŞİD ve benzerlerinin hedefi, İngiliz, Fransız ve Amerikalılar’ı galeyana getirip Ortadoğu ülkelerine çekmek. Ne zaman ki bu ülkeler asker gönderirse, “işgalci” olarak tanımlanacaklar. Bu tuzağa asla düşmeyiz.

Peki sizce güçlü ülkelerin IŞİD’i ortadan kaldırmak için asker göndermesi ahlaki bir durum değil midir? Çünkü bugüne kadar karadan sadece Kürtler mücadele ediyor…

Çünkü siz Kürt’sünüz, milli ve bağımsız bir devlet kurmak üzeresiniz. Bu yüzden IŞİD mücadelesi sizin için vekalet savaşı anlamına gelmiyor. Siz bu savaşın başrolündesiniz ancak size yardım edilmesi gerekiyor.
Geçtiğimiz günlerde çok önemli zaferler elde ettiniz, daha önemlisi bölgelerinizi IŞİD’den korudunuz. Bu nedenle Avrupa ve diğer bütün ülkeler size yardım etmelidir. Ne gerekiyorsa yapmalıdır. Kendi düşüncemi söyleyeyim, muhtemelen Rakka’yı da kendi bölgenize bağlayacaksınız.

Sizce bağımsız Kürt devletinin kurulması için destek var mı?

Aslında söylemeye çalıştığım ama daha söyleyemediğim şey, Kürtler’in yapmak istediğini aslında diğer ülkeler ve diğer milletlerin de yapması gerekiyor. Bu Fransa devleti için de geçerli.

Önce milli ülkeler bir araya gelip o bölgeleri istikrara kavuşturmak için adım atmalı. Çünkü sadece milli ülkeler bunu yapabilir.

Örneğin; Mısır bir ülkedir, Ürdün bir ülkedir, veya İsrail ve Filistin… Ülkeler milli devletlerin kurulması için çalışmalı ama bu dini imparatorluk şeklinde olmamalıdır.

Dini imparatorluk ve milli devlet arasındaki ayrımı bilmeliyiz. Çünkü bu ikisi asla birleşemez.

Ortadoğu’yu mu kastediyosunuz?

Bu bölgelerde milli devletler kurulmalı, sadece Ortadoğu’yu kastetmiyorum; bu Afrika ülkeleri için de geçerlidir. Egemenliklerini ilan etmeden istikrarı sağlamaları gerekiyor.

Avrupa ülkeleri bence o milletlere açık bir şekilde saygı duymalıdır. Kültürlerini, dinlerini, herşeylerini olduğu gibi kabul edip değiştirme planlarından vazgeçilmelidir.

Kolonyalizm dönemine geri dönme çabası varsa, bu delilikten başka birşey değildir çünkü bunu kimse istemez.

Modern ülke demek, halkının haklarını koruma altına almak ve halkını yaşatmak demektir. Irak Kürtleri bunu herkese gösterdi. Hatırlıyorum, seçimlerinizde inanç özgürlüğü ve feminizmden sözediyordunuz, işte bu çok önemli.

Sizce, bölgede Türk, Fars ve Arap ülkelerine rağmen Kürt devleti kurulabilir mi?

Ben açık konuşmak istiyorum, şimdi benim gördüğüm kadarıyla başka şeyler yaşanıyor. Şimdi siz benimle konuşurken İran Kürt’ü olarak konuşmuyorsunuz, Irak Kürt’ü olarak konuşuyorsunuz çünkü, sizin bölgeniz istikrara kavuşmuş ve temelleri atılmış durumda. Ben öyle bir Kürt devletinden bahsediyorum ki bütün Kürtler’i temsil edebilsin.

Örneğin; Suriye Kürtleri şu anda size benzer bir duruma geçiş yapmakta, şunu da biliyoruz ki onların çoğu Türkiye Kürtleri’nden oluşuyor ve sayıları çok daha fazla. Ben İran ve Türkiye’de olanlardan bahsetmiyorum, daha uzaklara bakmak gerekiyor. Bu doğru yerde, doğru zamanda, doğru istek demektir. Ben diyorum ki en önemli siyasi model, milli devlet modelidir.

Sözünü ettiğim bu model birçok Müslüman Arap ülkesinde, İran, Türkiye hatta İsrail’de bile gerçekleşti.

Biz Fransa olarak Kürtler’in bir milli devlet kurması için tüm gücümüzle destek vereceğiz. Çünkü dediğim gibi bu istikrar ve ilerleme için tek seçenek.

Yani Kürt devleti kurulması için hazır bir zemin olduğunu mu söylüyorsunuz?

Hayır…

Peki ne?

Siz önce bölgelerinizi tamamen kontrol etmelisiniz. Saldırı tehlikesi olmayan bir bölge yaratmanız gerekiyor.

Sizce Şiiler saldırgan gruplar oluşturup Kürt topraklarını almaya yeltenir mi?

Bölgede din herşeye karıştırıldığı müdetçe, sizin “terörist”, benim “cihadi” dediğim grupların çıkması kaçınılmazdır. Bu otomatik bir biçimde tetikler.

Bu dediklerim sadece Sünni bölgeler için değil, belki Güney Afrika, İsrail, Somali, bunların hepsinde savaştan başka bir seçenek istemeyen gruplara karşı mücadele edilmelidir.

Dini iparatorluk kurmak isteniyorsa kurulur, Şii ve ya Sunni farketmez. Özellikle o bölgelerde birkaç tane dini, birkaç milli devlet kurulabilir.

Kürt modeli Batı’nın ilgisini çekebilir mi?

Birincisi, baştan söylediğim asker gönderilmemesi meselesi, orada bulunan savaşçılara yardım edilmesin anlamına gelmiyor. Aksine, ilk önce oradaki askerlerin iyi bir şekilde silahlandırılması gerekiyor. Bunların da başında Kürt güçleri geliyor.

2 asırlık tecrübesi olan Batı ülkeleri, dünyaya, neden dini iparatorluk olmaması gerektiğini anlatmalıdır. İnsan haklarının yaşandığı ülkeler olmalıdır. Bunun için de bence Fransa en iyi örnek. Siz de Fransa gibi olun demiyorum ama örnek alınabilir.

Fransa’nın tanınan simalarındansınız. Ayrıca devlet ile çok iyi ilişkileriniz var. Öyle ki kızınız şimdi sağlık bakanı, savunma bakanı da öğrencinizdi. Demem o ki bu fikirlerinizi üst düzeydekilere ulaştırabildiniz mi ?

Fransa’da sadece güç ayrımı değil, Hükümet ve aydın ayrımı da vardır çünkü aydınlar özgürdür. Aydınların düşüncesi ve öngörüleri karar makanizmasını etkilemez. Örneğin; ben kızımın karar almasında hiçbir etki sahibi değilimdir. Çünkü o kendi mesleğini, ben kendi mesleğimi yapıyorum. Kızıma benim düşündüğüm gibi hareket et diyemem.

Benim bu anlattıklarım ise sadece kendi düşüncelerimden ibarettir. Yani Fransa aına konuşamam.

Son olarak Rûdaw aracılığıyla Kürtler’e demek istediğiniz birşey var mı ?

Benim düşüncelerimi önemseyenlere ve inananlara şunu demek istiyorum, Kürt devletinin kurulacağından eminim!

PORTRE / Alain TOURAİNE

1925’te Fransa’nın başkenti Paris’te doğdu. Çalışmalarının büyük bir kısmını, Harvard, Chicago ve Columbia üniversitelerinde gerçekleştirdi. Paris, Fransız Ulusal Araştırma Konseyi (CNRS) 1958 yılına kadar araştırmacı olarak çalışmıştı. ”Modernliğin Eleştirisi”, “Demokrasi Nedir? ve “Birlikte Yaşayabilecek miyiz Avrupa” gibi onlarca sosyoloji kitabı yazdı. Alanında çok sayıda ödül aldı.

Rudaw


Yorum Gönder