Hesekê’de Newroz’a kan bulaştı

21 Mart 2015 Cumartesi 10:04

Rojava'nın Hesekê kentinde, Newroz kutlamaları esnasında halka yönelik iki ayrı bombalı saldırı gerçekleşti. Saldırılarda en az 20 kişi yaşamını çok sayıda yaralı var.

Hesekê'de Newroz'a kan bulaştı
 Rojava’nın Hesekê kentinde, Newroz kutlamaları esnasında halka yönelik iki ayrı bombalı saldırı gerçekleşti. Saldırılarda en az 20 kişi yaşamını çok sayıda yaralı var. 

Dün gece Rojva’nın Hasekê kentinde Newroz kutlamalarına katılan halka yönelik iki ayrı bombalı saldırı gerçekleştirildi. İlk saldırı saat 18.00 de Muftî mahallesinde gerçekleşti. Şehitler Meydanı’nında Newroz kutlamaları sonrasında bir grup gencin ateş etrafında halay çektiği sırada, daha önceden alana döşenmiş el yapımı bir bomba patladı. 

Bu patlamaya eş zamanlı olarak Muftî mahallesinde bulunan PDK-S binası önünde gerçekleşen Newroz kutlamasına yönelik de bomba yüklü bir araçla ikinci bir saldırı gerçekleşti. 

Kutlamanın devam ettiği sırada gerçekleşen saldırıda, çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği ve yaralandığı belirtildi. 

Olayda yaralananlar Hesekê, Amûdê, Dirbêsiyê ve Qamişlo hastanelere kaldırıldı. Yaralılar için acil kan ihtiyacı çağrısını duyan Qamişlo’lu binlerce kişi, kentteki Nur, Nafiz ve Rehmê hastanelerine akın etti. (k.c)

Yorum Gönder