Hortlatılan 6-7 Eylül saldırılarında 305 HDP binası tahrip edildi

15 Eylül 2015 Salı 15:18

Türkiye metropollerinde HDP'ye ve Kürtlere dönük saldırılar 6-7 Eylül ve Madımak olaylarını aratmazken, saldırıların bilançosu ise oldukça kabarık. 7 Eylül akşamı başlayan polis destekli ırkçı saldırılarda şu ana kadar 305 HDP binasına tahrip etti. Irkçı saldırıların devletin teşviki ile organize bir biçimde gerçekleştirildiğini dile getiren HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, "Saldırılar, diktatörlerin yanına kalmayacak" dedi.

Hortlatılan 6-7 Eylül saldırılarında 305 HDP binası tahrip edildi
 AKP, Kürdistan'da sivil halkı katlederken, Dağlıca ve Iğdır'daki bombalı saldırılarını bahane eden ırkçı ve faşist grupları da sokaklara salarak HDP ve Kürtlere yönelik saldırıların gerçekleştirilmesine neden oldu. Başta; Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Türkiye'nin Batı illerinde saldırılar düzenleyen ırkçı gruplar, bir yandan HDP binalarını yakarken diğer yandan da Kürtlere yönelik linç girişiminde bulundu. 6 Eylül gecesi İstanbul Kağıthane'de Kürtçe konuştuğu için uğradığı ırkçı saldırı sonucu yaşamını yitiren Sedat Akbaş'ın ölümüyle başlayan olayların bilançosu ise ağır. 

Kürt işçilere Batı'da linç girişimleri!

Ankara, Bursa, Erzurum, Konya, Bolu, Mersin, gibi illerde 7-8 Eylül'de ırkçı gruplar Kürt mevsimlik işçilere de saldırdı. 7 Eylül akşamı, Mersin'in Taşucu ilçesinde 150 Kürt inşaat işçisi, çalıştıkları inşaatta ırkçı saldırılar nedeniyle mahsur kaldı. Konteynerlerinin ateşe verildiği işçiler silahlı saldırıya uğradı. 

8 Eylül akşamı; ırkçı bir grup, Bursa'nın Yenişehir ilçesinde yaşayan mevsimlik Kürt işçilere saldırdı. Ardından; saldırıları protesto eden işçiler, iş bırakıp işten ayrıldı. Konya'da 8 Eylül akşamı, ırkçı gruplar üniversite öğrencilerinin gittiği Karatay ilçesindeki Ronahi-Der'i bastı. Dernek binasını ateşe veren grup, daha sonra sloganlarla Kürtlerin yoğun yaşadığı mahalle aralarında gösteri düzenledi. Yine aynı akşam; Konya'nın Ilgın ilçesinde TOKİ inşaatlarında çalışan yaklaşık 400-450 kişilik inşaat işçisi Kürt de dün saldırıların hedefi oldu. Saldırgan gruplar, 2 Kürt işçiyi yaraladı. 

Kürt diye işten çıkartıldılar!

Antalya'da 9 Eylül gecesi Kürtlere ait çok sayıda iş yeri ateşe verildi. 4 Kürt'ün linç edildiği Antalya'nın Belek ilçesinde Crystal Tat Beach Golf Resort isimli otelde çalışan 3 Kürt işçi, hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkartıldı. 13 Eylül'de de Bolu'nun Mudurnu İlçesi'ne bağlı Taşkesti Beldesi'nde inşaatta çalışan Kürt işçilere faşist saldırı gerçekleştirdi. İnşaata giren yüzlerce ırkçı, işçileri linç etmek istedi. 

Zorla Atatürk büstü öptürüldü!

Muğla'nın Seydikemer ilçesinin Kumluova Mahallesi'nde yaşayan ve bir serada tarım işçisi olarak çalışan İbrahim Ç. isimli Urfa Siverek nüfusuna kayıtlı Kürt yurttaş, Kürtlerin yöresel kıyafetlerinden şal û şepik giyip, bunu sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı için 8 Eylül'de faşist saldırıya maruz kaldı. Saldırganlar; kıyafetlerini parçalayan İbrahim Ç'yi, mahalle meydanına götürerek, buradaki Atatürk heykeli öptürdü. Kürtlere dönük ırkçı saldırılar yaşanırken, Kürdistan illerinden, Batı illerine yolcu taşıyan otobüs firmaları da bazı kentlerde ırkçı gruplar tarafından taşlı, sopalı saldırısına uğradı. 

Madımak'ı aratmayan görüntüler

Yine Ankara’nın Beypazarı ilçesinde mevsimlik Kürt işçilere yönelik gerçekleştirilen saldırı sonrasında yaklaşık 450 kişi ilçeyi terk etmek zorunda kaldı. 
Bir taraftan Kürtlere dönük faşizm hortlatılırken, diğer taraftan da HDP il ve ilçe binalarının camları kırılarak; eşyaları tahrip edildi ya da binalara ateşe verildi. 8 Eylül akşamı polis gözetiminde; HDP'nin Ankara'daki Genel Merkez binası ateşe verilirken; Madımak ve 6-7 Eylül görüntülerini aratmayan görüntüler ortaya çıktı. 

HDP il ve ilçe binalarına toplam 305 saldırı 

Yine; 8 Eylül günü Kırşehir'de HDP'li Eşref Odabaşı'ya ait Gül Kitabevi ateşe verilirken, İstanbul' da aynı akşam HDP'nin ilçe binalarına saldırı düzenlendi. Saldırıların başladığı 7 Eylül günü; HDP'nin açıkladığı rapora göre toplam 128 merkeze saldırı gerçekleşirken, saldırılarda 178 bina hasar gördü. Yine; HDP'nin raporuna göre, HDP il ve ilçe binalarına toplam 305 ırkçı saldırı gerçekleşirken bu saldırılar sırasında da çok sayıda HDP'li darp edilerek gözaltına alındı ve daha sonra serbest bırakıldı. 

Polis, ırkçılara değil, havaya gazı sıkıyor!

HDP ve Kürtlere dönük saldırılar gerçekleşirken polis da bunlara seyirci kalmakla yetinmedi, saldırganları değil, içeride mahsur kalan ya da il ve ilçe binalarını koruyan HDP'lileri gözaltına aldı. HDP Genel Merkez binasının 8 Eylül gecesi ırkçı güruhlar tarafından ateşe verilmesi sırasında güvenlik kameralarının görüntülerinde ortaya çıkan karelerde, polislerin saldırgan gruba etkili bir müdahalede bulunmadığı açık bir şekilde görülürken, biber gazı sıkan polisin biber gazını saldırgan gruba karşı kullanmak yerine havaya sıktığı da dikkat çekti. 

Binalarını koruyan HDP'liler işkenceyle gözaltına alındı! 

8 Eylül akşamı, HDP İstanbul Bağcılar ilçesine saldıran ırkçı guruplara müdahale etmeyen polis, saatlerce süren ablukanın ardından ilçe binasında mahsur kalan HDP'li yöneticilerin de aralarında bulunduğu 63 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar daha sonra serbest bırakılsa da; HDP'liler gözaltında polis şiddetine de maruz kaldı. 

HDP İl binasına polis Türk bayrağı astı! 

Yine; Aksaray'da 8 Eylül günü, HDP Aksaray İl binasına 3 bin kişi tarafından gerçekleştirilen saldırıda polis; ırkçı grubu dağıtmak yerine, HDP binasının balkonuna tırmanan polisler, buraya Türk bayrağı astı. Aksaray Emniyet Müdürlüğü, olaya kılıf uydurma yoluna giderek, HDP binasına bayrak asan polislerin kalabalığın sakinleştirilmesi amacıyla verilen talimatı uyguladığını açıkladı. 

Saldırıları halk değil, güvenlik güçleri organize etti

Türkiye'de metropollerinde HDP'ye ve Kürtlere dönük ırkçı saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulunan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, ırkçı saldırıların devletin teşviki ile organize bir biçimde gerçekleştirildiğini söyledi. Cizre'de benzer saldırıların polis ve askerler tarafından açıkça yapıldığını belirten Kenanoğlu, "İnsanlarımıza, binalarımıza saldırarak HDP'yi cezalandırmak istiyorlar. İstiyorlar ki Ege, Akdeniz, İç Anadolu'da yani bütün coğrafyada HDP barınmasın. Ortalığı yakarak, yıkarak, HDP'yi tahrik ediyorlar. Bunu da bizzat devletin güvenlik güçleri yapıyor. Bunu bir halk yapmıyor" dedi. 

'Saldırılar, diktatörlerin yanına kalmayacak'

Kenanoğlu, HDP'nin barajın altında bırakmanın amaçlandığını söyleyerek, "Saldırılar, diktatörlerin yanına kalmayacak. Çünkü bunların egemenliği ilelebet sürmeyecek" diyerek, saldırıların önüne geçmenin sadece Kürtlerin görevi olmadığını söyledi. Kenanoğlu, "Bu konuda devrimci demokrat, aydın, sosyal demokrat, vicdanı olan herkesin HDP'nin parti binalarında nöbet tutması gerekiyor" diye konuştu. 

HINIS HABER - DİHA

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder