'İran'da idamlar durdurulsun'

30 Mayıs 2014 Cuma 15:01

İran'da Kürt siyasilerin idam edilmesi, İstanbul'daki İran Konsolosluğu önünde protesto edildi. Konsolosluk kapısına siyah çelenk bırakan HDK ve HDP bileşenleri, idamların durdurulmasını ve dünya kamuoyunun idamlar karşısında duyarlı olmasını istedi.

'İran'da idamlar durdurulsun'
 İran devletinin Kürt siyasileri idam kararları, Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Meclisi ve Halkların Demokratik Partisi İstanbul İl Örgütü tarafından protesto edildi. İran Konsolosluğu'nun bulunduğu Cağaloğlu'ndaki Türkocağı Caddesi'nde bir araya gelen HDK ve HDP bileşenleri, idamların durdurulmasını, dünya kamuoyunun idamlar karşısında duyarlı olmasını istedi, İran Konsolosluğu'na siyah çelenk bıraktı.“İran'da Kürtlere ve muhaliflere yönelik idamlara dur de! Yaşam hakkı evrenseldir, susmayacağız” pankartının açıldığı eyleme HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Şamil Altan, BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingül, ESP İstanbul İl Başkanı Çiçek Otlu, EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek, SDP İstanbul İl Başkanı İbrahim Turgut, İHD, Antikapitalist Müslümanlar ve Nor Zartong'un da aralarında bulunduğu kurumlar destek verdi.

'TÜRK DEVLETİ AYAĞINI DENK ALSIN'

“İran'da idamlar yasaklansın”, “İran idam cumhuriyeti”, “Rojava devrimi yalnız değildir”, “Şehit namırın” sloganlarının atıldığı eylemde ilk konuşmayı HDP İl Eşbaşkanı Şamil Altan yaptı. Altan, “Bugün buraya İran'daki idamları konuşmaya gelmiştik. Ama Ortadoğu'da katliamsız bir gün bile geçmiyor. Türkiye'ye, Irak'a, Libya'ya, Suriye'ye bakın. İki gün önce Rojava'da katliam yapıldı. Çünkü Rojava devriminin ne anlama geldiğini biliyorlar ve bunun için saldırıyorlar. Türkiye'nin gönderdiği silahlarla Rojava'da insanlar katlediliyor. Türk devleti ayağını denk alsın. İran devleti idamları durdursun” dedi.

BDP İl Eşbaşkanı Emrullah Bingül de, Rojava'daki katliamda AKP Hükümetinin de parmağı olduğunu vurguladı. Bingül, İran İslam Cumhuriyeti'ni de, İslam'ın şartlarını yerine getirmeye, idamları durdurmaya çağırdı.

'ORTAK, PAYLAŞIMCI BİR DÜZEN KURMAYA'

Antikapitalist Müslümanlar adına söz alan Sedat Doğan, konuşmasına besmele çekerek başladı. Mezopotamya halklarının zulüm gördüğünü belirten Doğan, Kürt halkının da bundan büyük pay aldığını belirtti. “İran devletinin İslam adına yaptığı zulmü reddediyoruz” diyen Doğan, “O'nun varlığının ve kudretinin delillerinden biri de: Gökleri ve yeri yaratması, lisanlarınızın ve renklerinizin farklı olmasıdır. Elbette bunda bilen ve anlayan kimseler için ibretler vardır” ayetini hatırlattı. Sedat Doğan, İslam'ı ve hakikatleri egemenlerin tekelinden almaya; ortak mülkiyete dayanan, paylaşımcı bir düzen kurmaya çağırdı.

Çerkes Soykırımı Tanınsın İnisiyatifi'nden Cemal Demirkol da, “150 yıl önce Çarlık Rusya'sının yaptığını bugün İran devleti Kürtlere yapıyor, bunu kınıyoruz” dedi.

'İRAN HALKLAR VE İNANÇLAR CEHENNEMİ'

Basın açıklamasını okuyan İlknur Melengeç de, İran'da idamların bir devlet geleneği haline geldiğini, muhalifleri susturmak için idamların süreklileştiğini belirtti. İran'da reform vaat ederek cumhurbaşkanı seçilen Ruhani'nin bu sözlerinin arkasında durmadığını ifade eden Melenceç, son dönemde 16 Kürt siyasi aktivistin idam edildiğini, 20 Kürt siyasi aktiviste idam cezası verildiğini, 39 Kürt dini aktiviste daha idam cezası verildiğini hatırlattı.

“İran devleti İran'ı halklar ve inançlar cehennemine çevirdi. İran, Fars ırkı ve Şii mezhebine mensup olanların dışında kalan Kürt, Belüci, Arap, Ermeni halklarıyla Sünni, Yahudi, Hristiyanlara yaşam hakkı tanımamaktadır” diyen Melengeç, “İran'ın idamları bir an önce durdurmasını bekliyor, dünya kamuoyunu idamlar karşısında duyarlı olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından, “İdam insanlık suçudur” yazılı siyah çelenk, İran Konsolosluğu kapısına bırakıldı.

Etkin Haber Ajansı

Yorum Gönder