IŞİD Kobanê’ye yeniden saldırıyor: 16 köy ellerine geçti

18 Eylül 2014 Perşembe 12:38

Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırına yakın konumdaki Kobani bölgesinde 16 Kürt köyü IŞİD'in eline geçti. IŞİD'in ağır silahlarla üç koldan saldırdığı bölgede çatışmalar devam ediyor

IŞİD Kobanê'ye yeniden saldırıyor: 16 köy ellerine geçti
 Kürdistan’a yönelik saldırıları büyük oranda kırılan ve Irak ile Kürdistan’daki ilerleyişi durdurulan IŞİD, yeniden Rojava’ya yöneldi. Kobanê de geniş kapsamlı saldırı dalgası başlatan IŞİD 16 köyü ele geçirirken, PYD Eşbaşkanı Salih Müslim uluslararası destek istedi.
 
Irak’ta ilerleyişi durdurulan IŞİD’in tekrar Suriye ’ye dönerek Kürd bölgesinde yer alan Kobanê Kantonu’na saldırı başlattığı öğrenildi. Saldırılarda 16 Kürd köyünün örgütün eline geçtiği öğrenildi. PYD’nin Eş Başkanı Salih Müslim IŞİD’in saldırılarını Twitter’dan duyururken saldırıda ağır silahlar kullanıldığını ve Şengal (Sincar) bölgesinde yaşanana benzer bir katliam yaratmaya çalıştığını söyledi. Müslim uluslararası bir destek görmediklerini belirterek yardım istedi.

Kürt örgütlerden yardım çağrısı

Reuters haber ajansının PYD kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçleri Kobani bölgesinde bulunan 16 köyü ele geçirdi.

PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin bölgedeki komutanlarından Öcalan İso, IŞİD üyelerinin tanklar ve ağır silahlarla bölgeye saldırdığını söyledi.

Iso, diğer Kürt örgütlerini de IŞİD ile savaşmak için yardıma çağırdı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin kurucusu Rami Abdulrahman da, saldırıların çarşamba günü başladığını ve köylerin IŞİD'in eline geçtiğini belirtti.

PYD özerklik ilan etmişti

Suriye’nin kuzeyindeki tek silahlı gruba sahip olan PYD; Cizire, Kobani, Afrin bölgelerinde Ocak ayında özerklik ilan etmişti. Diğer Kürt grupları ve Suriye muhalefetinin çatı örgütü SMDK bu özerkliği tanımıyor.

Özerklik, Türkiye’nin PYD’nin muhatap alınabilmesi için öne sürdüğü ‘emrivakilerden kaçınma’ şartına rağmen ilan edildi. Türkiye’nin diğer iki şartı ise PYD’nin rejimle işbirliği yapmaması ve SMDK’ya katılması.

Salih Müslim: Hiçbir köy IŞİD’in eline geçmedi.

Öte yandan, PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Suriye’nin Türkiye sınırındaki bölgede çatışmaların devam ettiğini ancak hiçbir köyün, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) eline geçmediğini bildirdi.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Suriye’nin Türkiye sınırındaki bölgede çatışmaların devam ettiğini ancak hiçbir köyün, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) eline geçmediğini bildirdi.

Müslim, telefonda AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kobani’deki 16 köyün IŞİD’in kontrolüne geçtiği" şeklindeki haberlerin doğru olmadığını belirterek, "Öyle bir şey yok, bu haberler yalandır. Kobani’deki köyler, çatışmalara sahne oluyor. Ancak hiçbir köy, IŞİD’in eline geçmedi" dedi.

Müslim, "IŞİD’le mücadele stratejisi çerçevesinde ABD ve Batı ülkeleri, PYD’ye bağlı Halk Savunma Birliklerine (YPG) silah verecek mi? sorusuna, "Henüz bir gelişme olmadı" yanıtını verdi.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder