İŞİD, Serêkaniyê’de onlarca sivil katletti

29 Mayıs 2014 Perşembe 14:41

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çeteleri, Batı Kürdistan’ın Serêkaniyê bölgesindeki bazı köylere baskın düzenleyerek katliam yaptı. İlk bilgilere göre 7'si çocuk olmak üzere en az 15 kişi katledildi.

İŞİD, Serêkaniyê'de onlarca sivil katletti
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları, Batı Kürdistan’ın Serêkaniyê bölgesindeki bazı köylere baskın düzenleyerek katliam yaptı. İlk bilgilere göre kadın, erkek ve çocuklardan oluşan onlarca sivil katledildi.
 
ANF muhabirinin Serêkaniye’den bildirdiğine göre İŞID, Serêkaniye’nin Tileliye, Temade, Ovencake köy ve mezralarına saldırdı.
 
Bu köylerde yaşayan yaşayan kadın, erkek, çocuk herkesin katliamdan geçirildiği bildirildi. Ölenlerin sayısı hakkında net bilgi yok ancak onlarca ölüden bahsediliyor.
 
Katliamın öğrenilmesinden sonra müdahale eden YPG ile İŞID arasında bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığı ve çatışmaların halen sürdüğü öğrenildi.
 
Diğer yandan Serekaniye’nin Temad köyüne İŞID bombalı araçla saldırdı. Aracın patlamasıyla köyde bulunan çok sayıda sivil vatandaşın yaşamını yitirdiği ve yaralandığı öğrenildi.
 
YPG kaynakları dün El Rawiya ve El Dehmaa köylerinde bulunan İŞID’e karşı başarılı operasyonlarından sonra, İŞID sivillere yöneldiği ve katliamlar yaptığını belirtiler.
 
Türkiye ile özellikle Til Ebyad ve Cerablus taraflarında yakın ilişkiler içerisinde olan IŞİD, Mart ayından bu yana özellikle Kobanê bölgesine yönelik yeni saldırılar başlatmıştı. Ancak YPG karşısında çok ağır kayıplar vererek, saldırı dalgası kırılmıştı.

DİHA


Yorum Gönder