IŞİD’in Kobani saldırıları 17. gününde

01 Ekim 2014 Çarşamba 15:25

Rojava’nın Kobani Kantonu’na yönelik IŞİD saldırıları 17. gününde çatışmalar devam ediyor. Çatışmaların dün gece Doğu cephesinde yoğunlaştığı bildirildi.

IŞİD'in Kobani saldırıları 17. gününde
 Rojava’nın Kobani Kantonu’na yönelik Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saldırıları 17. gününde çatışmalar devam ediyor. Çatışmaların dün gece Doğu cephesinde yoğunlaştığı bildirildi.

Doğu cephesinde Helincê köyüne 3 koldan saldırı düzenleyen IŞİD, YPG güçlerinin karşı hamlesiyle karşılaşırken çatışmalar gece boyunca devam etti.

Kantonun güneyinde bulunan Kolmet köyü ile doğusunda bulunan Şêran köyünde YPG güçleri ile IŞİD arasında gece boyunca şiddetli çatışmalar yaşandığı bildirilirken Şêran köyünde IŞİD’e ait bir askeri araç da imha edildi.

Bayık: Kobani saldırılarının arkasında Türkiye var

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, IŞİD’in Kobani saldırlarına ilişkin Ronahi TV’ye değerlendirmelerde bulundu.

IŞİD’in Kobani’ye 3. kez saldırdığını belirten Bayık, “İlk saldırılarında netice almadı, bu sefer daha büyük bir güç ile saldırıyor, Kobani’yi ele geçirmek istiyor. Eğer IŞİD bu kadar Kobani’ye saldırıyorsa bu, bazı devletlerin isteği üzerinedir” dedi.

Bayık: “Süleyman Şah IŞİD’in elinde, Kobani halkının elinde değil! Bu bir mesajdı. Yani ‘eğer siz direnirseniz sizi vuracağız’ mesajıydı. Zaten trenlerle, Tel ebyad’a çok sayıda silah, cephane, tank, top taşıdılar. Türk devleti sınırdan zırhlı araçlarıyla YPG’nin araçlarına saldırıyor. YPG’nin hareket etmesini engellemeye çalışıyor, bu şekilde IŞİD’e yardım ediyorlar.”

Suruç sınırına askerler tarafından hendek kazılıyor

Dün akşam saatlerinde ise Suruç’un Merdsimêl ve Qop köyleri arasında, yine Zehwan ve Dewşen köyleri ile Kobani’nin batısında bulunan Boydê köylerinin sınır noktalarında Türk askerlerinin hendek kazdığı bildirildi.

Ayrıca dün akşam saatlerinde Kobani-Suruç sınırındaki Boydi köyünde devam eden direniş nöbetine askerler müdahale etti.

HDP heyeti İmralı’ya gitti

HDP heyeti PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için İmralı Adası’na gitti. Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Kobani’ye dönük saldırıları, KCK yetkililerinin “çözüm süreci ve ateşkes bizim için anlamını yitirdi” açıklamaları sonrası Öcalan’ın heyet aracılığıyla yapacağı açıklama önem taşıyor.

Müslim: Türkiye PYD’ye silah yardımını engelliyor

Reuters haber ajansına konuşan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Kobani’de IŞİD ile çatışan YPG için batılı ülkelerin  silah göndermesini istedi. Türkiye ve diğer bazı ülkelerin Kürtlerin silahlanmasına engel olduğunu belirten  Müslim  bir kaç gün içinde yardımın gelmemesi halinde bölgede bir katliam yaşanacağını söyledi.

ABD’den Irak ve Suriye’ye yeni hava saldırıları

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’dan yapılan açıklamada,  savaş uçakları ve insansız hava  araçlarının, Suriye’de dün 11 hava saldırısı düzenlendiğini belirtti. Irak’ta ise  dün 11 yeni saldırı yapıldığı açıklandı.


Anahtar Kelimeler IŞİDKobaniAKPhdpYPG

Yorum Gönder